Alig jelentette be Paolo Scaroni, az olasz ENI vezérigazgatója, hogy a Déli Áramlat gázvezetékről szóló döntés az év vége helyett esetleg a jövő év elején születik meg, rögtön kiadta az orosz elnök is a maga ellen-nyilatkozatát. Vlagyimir Putyin közölte, hogy még az idén meglesz a végső döntés, és elindul az építkezés is, ahogyan azt a projektek indító orosz Gazprom is jelezte már többször. Putyin bejelentése üzenet a beruházás résztvevőinek, köztük Magyarországnak is szól, ahol nem az orosz partnerek várakozásai szerinti ütemben haladnak az előkészületek. Alekszander Medvegyev, a Gazprom vezérigazgató-helyettese februárban még azt mondta a Világgazdaságnak, hogy itteni tárgyalópartnerei szerint április közepére az MFB-től az MVM-hez kerül a Déli Áramlat Zrt. 50 százalékos, magyar tulajdoni hányada. Ám a félig Gazprom ellenőrzésű projektcég magyar fele azóta is az MFB-nél van, bár a pénzintézettől kapott tájékoztatás szerint az átadás halad.
A Gazprom csak Magyarországon tapasztalja, hogy az ügyében uborkaszezon van, a napokban ugyanis Szerbiával, egy hónapja a Boszniai Szerb Köztársasággal, és Macedóniával is tudott egyeztetni a beruházás előkészületeiről. Ezek közül a legutóbbi, múlt pénteki megbeszélésen Tomiszlav Nikolics szerb elnök közölte a szerbiai vezetékszakasz majdani üzemeltetésére létrehozott cég ügyvezető igazgatójával, hogy a Déli Áramlat Szerbia számára elsődleges fontosságú, nemzeti beruházás, s megegyeztek, hogy novemberben hozzák meg a beruházásról a végső döntést.
A megbeszélés érdekessége magyar szempontból az, hogy sorra vették, milyen lépésekre van ahhoz szükség, hogy Szerbia központi szerephez jusson a Déli Áramlat gázának szállításakor. Gázközponti ambíciói ugyanis Magyarországnak is vannak. A Déli Áramlathoz kapcsolódóan például a Mol-Gazprom páros egy egymilliárd köbméter kapacitású föld alatti gáztároló kialakítására készült, amiről utóbb letett, miközben Szerbiában tavaly ősszel átadták a törzsudvarnoki tárolót. Igaz, Magyarországnak amúgy is hatalmasak a gáztároló kapacitásai, és lendületesek a gázellátás javítását célzó beruházásai és tervei is. A Magyar Energia Hivatal nemrég fogadta el az FGSZ Földgázszállító Zrt. tízéves, mintegy 100 milliárd forintos beruházás-sorozatot tartalmazó javaslatát. Kovács Pál, energetikáért felelős államtitkár nemrég azt mondta a Világgazdaságnak, hogy Gazprom Magyarországot használhatná a Déli Áramlathoz kapcsolódóan térségi, sőt európai gázelosztó központnak is meglévő infrastruktúránk és földrajzi adottságaink
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.