Nem történt számottevő változás a budapesti irodapiacon az előző negyedévben, jelentős új fejlesztés hiányában a kínálat gyakorlatilag nem változott, a bérbeadási ügyletek döntő többsége továbbra is szerződéshosszabbítás, mely a féléves bérbeadási volumen több mint felét teszi ki – foglalja össze a DTZ jelentése. Az üresedési ráta emelkedett, jelenleg a Budapesti irodaállomány több mint 21 százaléka áll üresen.
A vizsgált időszakban a kereslet 80 százalékkal haladta meg az idei év első negyedéves szintjét, ezzel az első fél évben összesen 149 000 négyzetméter irodaterületre írtak alá bérleti szerződést, ez 10 százalékkal maradt el a 2011 első fél éves szinttől. A fél év során öt olyan bérleti tranzakciót regisztráltak az ingatlan-tanácsadónál, amit 5000 négyzetméter feletti területre kötöttek, ezekből is a három legnagyobb szerződéshosszabbítás volt. A bérlői oldalon az üzleti és az IT/Hi-Tech/Telekommunikációs szektor mutatkozott a legaktívabbnak, az általuk kötött szerződések az összes bérbeadás 56 százalékát tették ki. Tovább nőtt az 500 négyzetméter alatti bérbeadások aránya: 258 tranzakcióból 194 ilyen területre köttetett, ezen belül is magas a 200 négyzetméter alatti bérbeadások részesedése, ezek már 2011-ben is a teljes bérbeadási volumen 40 százalékát tették ki, 2012 első felében ez az arány tovább nőtt és elérte a 48 százalékot.
Annak ellenére, hogy csupán egy irodaházat adtak át az első fél évben, míg a második negyedévben egyet sem, és a bérbeadások volumene is viszonylag magas volt, az üresedési ráta mégis emelkedett. A teljes bérbe adott irodaállomány 23 800 négyzetméterrel csökkent az elmúlt fél év során. Az üresedési ráta az Irinyi József utca–Október 23. utca–Fehérvári út–Hengermalom út által körülhatárolt dél-budai alpiacon csökkent jelentősen, ezzel elérve az alpiacok között a legalacsonyabb üresedési rátát (15,6 százalék). Az agglomerációban elhelyezkedő irodaházak tulajdonosainak kell szembenézniük a legmagasabb (33,4 százalék) üresedési rátával, de néhány másik alpiac is magas, 26 százalék feletti aránnyal küzd.
„Jelenleg négy irodaprojekt van építés alatt, a Skanska és az Atenor fejlesztése várhatóan idén átadásra kerül, míg két székházprojektet 2014-ben adnak át. Emellett a HB Reavis és a Skanska jelentette be, hogy új fejlesztésekbe kezdenek a Váci úton. Továbbra is kevés fejlesztő képes vagy hajlandó belevágni irodaépítésbe egy jelentősebb előbérleti szerződés nélkül, és várhatóan ez a trend fogja jellemezni a piacot a következő években is” – mondta a kilátásokról Horváth Franciska, a DTZ irodaügynökségi vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.