A megállapodást a bíróságnak még jóvá kell hagynia.A szóban forgó vádpontok szerint a GSK megsértette a gyógyszerkutatásra és -marketingre vonatkozó amerikai törvényeket, olyan piacszegmensekre értékesített termékeiből, amelyekre nem volt engedélye. Tizennyolc év alattiakat célzott meg Paxil nevű antidepresszánsával, miközben ezt csak felnőtteknek ajánlhatta volna. Ezenkívül olyan célokra árusította a Wellbutrint - egyebek között fogyásra, szexuális zavarok kezelésére -, amelyek szintén nem szerepeltek a hatósági jóváhagyásban. A cég a gyógyszerek népszerűsítésekor félrevezető cikkeket közölt orvosi lapokban, valamint korrumpált orvosokat.
A harmadik vádpont szerint a GSK nem adott meg bizonyos biztonsági adatokat a gyógyszer-ellenőrzési hatóságnak Avandia nevű diabétesz-gyógyszerével kapcsolatban. Az említett törvényellenes tevékenységeket a cég az 1990-es évek végétől kezdődően gyakorolta, az Avandia esetében egészen 2007-ig.
Nagyon ritkán fordul elő, hogy egy cég bűnösnek vallja magát olyan perben, amelyben vétkes tevékenységgel vádolják. Éppen emiatt a GSK peren kívüli megállapodása is különösen szokatlan. James Cole igazságügyi miniszterhelyettes történelmi jelentőségűnek nevezte az ügyet.
A 3 milliárd dolláros pénzbüntetésből egymilliárd büntetőjogi, kétmilliárd pedig polgári jogi büntetés. A cég közölte, hogy készpénzkészletéből fizeti ki ezeket.
Andrew Witty, a GSK elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a törvényellenes piaci tevékenység "a cég egy mostanitól eltérő korszakából származik", és az ilyesmit többé nem fogják eltűrni. "Tanultunk a hibáinkból" - jelentette ki közleményében.
Az Egyesült Államokban gyógyszeripari cégek közül eddig a legnagyobb büntetést a Pfizer fizette 2009-ben, 2,3 milliárd dollárt, szintén peren kívül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.