Az értékcsökkenést nem számítva az adatszolgáltató nagyerőművek beépített villamosenergia-kapacitásuk minden egyes megawattjára vetítve átlagosan 9,9 millió forint veszteséget termelnek. Az MKET tagvállalatainak gázmotoros flottája esetében ez a veszteség átlagosan 14-18 millió forint.
Az érdekvédelmi szakmai szervezet tagvállalatainak általános véleménye szerint a hatóság által megállapított termelői hőárak meglehetősen alacsonyak.
A változó költségek megtérülését – jellemzően a gáz árát és a napi karbantartást – még igen, de a nagyjavítások, a napi üzemeltetés és munkadíjak, a biztosítások és a helyi adók költségeit már nem tudják maradéktalanul fedezni a bevételek.
A nagyobb erőművek csak a fűtési szezonban üzemelnek, amikor amúgy is ellátási kötelezettségük van. A gázmotorok üzemeltetői keresik annak a lehetőségét, hogy legalább a változó költségeket kitermelhessék: figyelik az áramárakat, és amikor az eléri azt a szintet, amellyel már legalább nullszaldós lehet a termelés, akkor indítják a berendezéseket.
„Az MKET tagvállalatai körülbelül tucatnyi gázmotort állítottak le – jó eséllyel – véglegesen. Ez körülbelül 15 megawattnyi kapacitást jelent, ugyanakkor sok esetben a nagyerőművek kisebb 5-10 megawattos egységei is állnak, és a nyári hőigényt inkább kazánokból biztosítják az ügyfeleiknek a vállalkozások” – mondta Rudolf Viktor, a kogenerációs termelőket képviselő szakmai szervezet elnöke.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.