Csak szeptember vége felé lehet majd mérleget vonni arról, hogy milyen nyári szezont tudhat maga mögött a Balaton, ugyanis a KSH addigra dolgozza fel a régióból beérkező adatokat. Az alacsony vízállás ellenére a kellemes időjárásnak köszönhetően még lehet kozmetikázni az eredményen, noha hagyományosan augusztus 20. után hazautazik a főszezoni vendégek nagy része.
A lapunk által megkérdezett szállásadók szerint azonban végre talán erősödött a balatoni szezon. Igaz a bázis alacsonyan volt, hiszen 2010 és 2011 is nagyon kevés vendéget hozott a Balatonhoz. Ezt a számok egyelőre nem tükrözik vissza. A legutóbbi statisztikából egyelőre az első fél év adatai olvashatók ki. Ebből az látszik, hogy az első fél év a tavalyihoz hasonló volt: a balatoni szállodák átlagos szobafoglaltsága 38,7 százalék, ami jócskán alatta marad a fenntarthatósághoz szükséges minimálisan 50 százaléknak.
„Nem zárnak be a hotelek augusztus 20-a után sem, így mi sem ürültünk ki. Az ünnepig 93-95 százalékos telítettséggel mentünk, most ez 10 százalékkal esett vissza. Az egyéni vendégek szeptemberig biztosan maradnak, utána pedig beindul a konferenciaturizmus. A vendégeink kétharmada magyar” – mondta lapunknak Sternóczky Balázs, a siófoki Hotel Azúr értékesítési igazgatója.
Szintén elégedett a szezonnal a Balaton körül 17 kempinget működtető Balatontourist Zrt. „A jó idő miatt még a következő hétvégére is visszatérnek a vendégek. A faházakba, lakókocsikba nincs szabad hely, a kemping rész viszont hatalmas, ott nehéz telt házat csinálni” – magyarázta Gyarmati Csilla értékesítési igazgató. Hozzátette: tavaly gyenge évet zártak, de idén mintegy 10 százalékkal növekedett a forgalom.
„A magyarok az utolsó pillanatig kivárnak, ha a Balatonnál tervezik a nyaralást. Figyelik az időjárás-jelentést és ha jó időt ígérnek, azonnal beindulnak a foglalások. A hosszú hétvége után megcsappant az érdeklődés, de most a kánikula miatt jó esély van arra, hogy hosszabb lesz a szezon. Arra számítunk, hogy még a szeptember is jó hónap lesz” – mondta a fonyódi Balaton Travel irodavezetője, Kaponna Árpádné.
Hozzátette: nagy családok, baráti társaságok körében bejáratott módszer, hogy összeállnak, és egy-két hónapra közösen kibérelnek egy két-három szobás házat, ahol végül a napidíj személyenként már csak töredéke annak, amennyit egy klasszikus apartmanért vagy szállodai szobáért kifizetnének. Komoly árkülönbség van az északi és a déli part között, utóbbi az olcsóbb, de nem egységesen, mert mindkét parton vannak sláger- és olyan, vízparttól távoli, úgynevezett háttértelepülések, amelyeken szélsőségesek a tarifák. „Több olyan hétvége is volt, amikor nem volt készpénzes fizetés, mindenki SZÉP-kártyával fizetett. Az üdülési csekk sokkal több adminisztrációval járt” – hangsúlyozta az irodavezető.
A gyógyturizmust pedig egyáltalán nem érinti a szezonalitás, Hévízen, Zalakaroson és környékén nincs okuk panaszra a szállodáknak, hiszen egyre több a külföldi vendég, ami a sármelléki reptérnek is köszönhető.
Nőtt a kompok forgalma is
A Balatoni Hajózási Zrt. elégedett az idei szezonnal. A kompon szállított járművek száma 6,4 százalékkal, az utasok száma 4,5 százalékkal emelkedett, és 1 százalékkal nőtt a személyhajók utasforgalma is az előző évi adatokhoz képest” – mondta Horváth Gyula, a társaság vezérigazgatója. A Szántód-Tihany között közlekedő kompon január elsejétől augusztus 21-ig 252,4 ezer járművet és 722 ezer 600 utast szállítottak. A balatoni turizmus alakulásában fokmérőnek számító kompforgalom adatai szerint tovább tart a bicikliturizmus fellendülése az üdülőrégióban: az előző év hasonló időszakához képest 27,1 százalékkal több, közel 43 ezer kerékpár szállításához váltottak jegyet az utasok. A személyhajózásban 5,6 százalékkal nőtt az eladott jegyek utáni bevétel, amelynek egy része az utasok számának 1 százalékos emelkedéséből, egy része pedig az idei tarifa emelésből fakad.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.