BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cseh-szlovák-magyar szövetség - Ezért csökkenhet az áramár

Elindult az összekapcsolt cseh-szlovák-magyar villamos energia piacok próbaüzeme. A végcél az európai egységes árampiac létrehozása.

Kísérleti üzemmódban összekapcsolták tegnap a magyarországi, a csehországi és a szlovákiai villamos energia piacokat. Ma, holnap és a hónap további három napján is lesz a hétfőihez hasonló, piaci szereplők bevonásával szervezett tesztüzem. Ha a tapasztalatok kedvezőek lesznek, augusztus 17-én megszülethet a döntés, hogy mikortól kapcsolhatók össze végleg az érintett árampiacok. A műveletben magyar részéről a HUPX Zrt. vesz részt az ETS nevű kereskedelmi rendszerével, partnerei pedig a csehországi OTE és a szlovákiai OKTE áramtőzsde.

Az összekapcsolás (market coupling) lényege, hogy az addig önálló, kisebb, gyakran csak egy-egy országhoz köthető árampiacok együtt egy nagyobbat alkotnak, lehetővé téve a nagyobb piacon belüli keresleti és kínálati aránytalanságok kiegyenlítődését. Ennek révén javul az ügyfelek kiszolgálásának minősége, illetve az áramenergia termelő és -szállító kapacitások kihasználása. Mivel az összekapcsolt villamos energia rendszerek gazdaságosabban működnek mint előzőleg, külön-külön, a piac jogos elvárása lehet, hogy az összekapcsolt piacon átlagosan csökkenjenek az árak.

Igaz, a market couplingnek komoly beruházásigénye is van. Az abban részt vevő országok áramtőzsdéinek létre kellett hozniuk és össze kellett hangolniuk közös piacirányításuk informatikai hátterét, rendszerirányítóiknak meg kellett teremteniük az áram áramlásának fizikai feltételeit, azaz kiépíteni, vagy bővíteni határkeresztező kapacitásokat. E kapacitások jelentik a felső korlátját annak, hogy az alacsonyabb árú területekről mennyi energia juthat el a magas árú területekre. Ha nincs szűkület a határon, az árak az összekapcsolt területen belül kiegyenlítődnek.

Ám mivel e kapacitások nem véglegesek, azokat az összekapcsolt piacok üzemletetői aukciókon értékesítik. (Van bőven feladatuk az adott országok energiahatóságainak is.)  Minél több ország villamos energia rendszere vesz részt a piac-összekapcsolásban, annál hatékonyabb az egységesült rendszer működése. A piacok összekapcsolódásával foglalkozó romániai Opcom szervezet tavaly decemberben jelezte, hogy a romániai Transelectrica rendszerirányító és csatlakozna a cseh-szlovák-magyar másnapi villamosenergia-piacok összekapcsolási projektjéhez, és Lengyelország is jelezte e szándékát.

Ám ennél sokkal többről van szó: a létrejövő cseh-szlovák-magyar villamosenergia-piac, a lehető leghamarabb össze szeretne kapcsolódni a CWE/NWE − közép-nyugat-európai, és északnyugat-európai – régió hasonló, más egységes rendszerben működő árampiacaihoz. A végső cél az európai belső villamosenergia-piac létrehozása, 2014 végére.

Csehországban már 2002-ben beindult a másnapi árampiac az OTE rendszerén, ugyanerre 2009-ben került sor Szlovákiában, s még ugyanazon év szeptemberében megkezdték árampiacuk összekapcsolását. A magyarországi másnapi piacot 2010-ben indította el a HUPX, s tavaly júliusban született meg a döntés, hogy el kell kezdeni a magyar-cseh-szlovák piac-összekapcsolás előkészületeit.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.