Júliusban 414 építőipari céggel szemben indult felszámolás Magyarországon, ami nem minősíthető kiugróan rossz adatnak, de ahhoz elég nagy szám, hogy a mögöttünk álló három hónap az ágazat legsötétebb negyedévévé váljon.
Júliusban ugyanakkor nem volt szignifikáns növekedés 2011 és 2010 júliusához képest: mindkét megelőző évben valamivel több mint 400 felszámolást tettek közzé a cégbíróságok. „Az építőiparban tovább tart a felszámolások stabil növekvő trendje, kedvező fordulatra még legalább fél évig nem lehet számítani” – mondja Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.
Az igazgató ezzel kapcsolatban arra hívja fel a figyelmet, hogy az ágazat új szerződéseinek állománya 14 százalékkal meghaladja az előző évit, de a növekedést kizárólag mezőgazdasági, ipari és kommunális építkezések generálják, ahol tipikusan generálkivitelezők kezében összpontosul a munka, így idő kell ahhoz, hogy a megrendelések növekedése elérje a kisebb vállalkozásokat is.
Júliusban mindössze 209 építőipari vállalkozással szemben indult végelszámolási eljárás, ez egyharmados csökkenés az előző év júliusához képest. Az Opten igazgatója szerint az ágazatban ugyanaz a jelenség játszódik le, ami a nemzetgazdaság egészében. „A március–májusi 500-600 darabos havi csúcsokhoz képest júniusban és júliusban ugrásszerű csökkenés következett be ebben az eljárásformában. Ez azonban nem jelent érdemi javulást” – mondja az igazgató. A képet az torzítja, hogy a jogszabályok változása miatt a hatóságok által a korábban előszeretettel alkalmazott kényszer-végelszámolás intézményét a kényszertörlés váltotta fel.
"A végelszámolások számának csökkenése most sem tükröződik, és szerintünk a jövőben sem fog tükröződni a cégmegszűnések számának csökkenésében. Arról van szó csupán, hogy a magukra hagyott és rendszerint kiürített cégeket hosszadalmas végelszámolási eljárás nélkül törlik a működő cégek közül" – véli Tóth Tamás. Az igazgató állítását alátámasztja, hogy a 2010 júliusa és szeptembere között eltelt három hónap kivételével a megszűnések számának átlaga soha nem haladta meg az elmúlt három hónap 478-as átlagát.
A december–márciusi kiugróan magas cégalapítási hullám után az építőiparban az áprilisi mélypont körül stabilizálódott a cégalapítások száma. Az elmúlt négy hónapban rendre 230-240 céget jegyeztek be a hatóságok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.