Az egészségügyi kormányzat becslése szerint az emelés legalább 27 ezer embert érint - mondta Szócska Miklós, kifejtve, hogy egy átlagos háziorvosi praxis havi finanszírozása 70-80 ezer forinttal, a védőnői szolgálatoké pedig 25 ezer forinttal nő. Az eszközfinanszírozási maradványösszegből biztosított emelés az idei év utolsó két hónapjára vonatkozik, és beépül a jövő évi finanszírozásba is, "látjuk már a jövedékiadó-emelésből ennek a forrásait" - tette hozzá.
Örülünk az emelésnek, de érdekvédelmi szervezetként nem hallgathatjuk el, hogy ez még nagyon kevés – fogalmazott a Világgazdaság kérdésére a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Éger István, aki több alkalommal is kifogásolta, hogy az augusztusban meglépett ágazati béremelésből kimaradtak az alapellátásban dolgozók, azt mondta: üdvözlendő kezdet a mostani kormányzati lépés, de ahhoz, hogy a praxisok működőképesek maradjanak, és ne öregedjen el végletesen, azt a kasszát, amelyből az alapellátás gazdálkodik, a jelenlegi legalább 2,5-szeresére, 200 milliárd forintra kellene emelni.
Ezzel a jelenlegi 700-800 ezer forintról 1,8 millió forintra emelkedne a praxisok havi átlagos bevétele, és ebből már az adók, járulékok, bérleti díjak, rezsi költségek és az egyéb működési kiadások kifizetése után is maradna pénzük a megélhetésre a háziorvosoknak.
Ugyanígy gondolja az Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke, aki a VG-nek úgy fogalmazott: a kormánynak meg kell értenie, hogy ha nem emeli tovább a háziorvosok bevételeit, akkor azok megszűnését kockáztatja, mert egyre több az olyan körzet, ahová egyszerűen évek óta nem találnak háziorvost.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.