„A tárgyalások elhúzódásában Moszkva jelentős szerepet játszott, ugyanis az orosz vezetésnek nem volt sürgős a WTO-csatlakozás, miután a hazai piac megnyitása rövid távon komoly nehézséget jelent majd az ország gazdasága számára” – mondta el lapunknak Ludvig Zsuzsa. Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Világgazdasági Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a csatlakozás előnyei elsősorban csak hosszú távon jelentkeznek Oroszország számára azáltal, hogy piacának megnyitása egy versenyképesebb modell kialakítására kényszeríti a gazdaságot.
Nem elhanyagolható előnye azonban az orosz WTO-csatlakozásnak, hogy a belépéssel a befektetők szemében mindenképpen nőhet a bizalom Oroszország mint beruházási helyszín iránt, ugyanis Moszkvának a csatlakozással olyan szabályokat kell majd betartania, amely átlátható, kiszámítható üzleti környezetet ír elő.
Összességében a csatlakozás presztízsszempontból is fontos Moszkva számára, ugyanis azzal, hogy a világ nagy gazdaságai közül utolsóként végre csatlakozik a WTO-hoz, azt a jelzést küldi a nemzetközi közösség felé, hogy gazdasági, kereskedelmi ügyekben megbízható partnerként kész együttműködni – mondta a szakértő.
Vásárlóerő-paritás alapján számolva a több mint kétezer milliárd dolláros GDP-vel rendelkező Oroszország a világ hatodik legnagyobb gazdaságaként, illetve a világ kilencedik legnagyobb exportőreként csatlakozik a WTO-hoz, amelynek 156. tagja lesz. Az orosz belépéssel a WTO már a világkereskedelem 97 százalékát fedi le.
Az orosz belépéssel elsősorban a fejlett nyugati gazdaságok, így az EU és az USA járnak jól – főként a szolgáltatások exportja terén. Utóbbi terület mellett a feldolgozóiparban is jelentős liberalizációt kellett végrehajtania Moszkvának, a lejjebb vitt vámtételek mellett beáramló jó minőségű nyugati termékek pedig majd komoly kihívást jelentenek az orosz cégek számára, amelyek közül várhatóan több is kiszorul a piacról.
Oroszország a csatlakozás napjától, vagyis mától kezdi meg az importvámok csökkentését, a végső vámplafon átlagosan 7,8 százalék lesz a tavalyi 10 százalékos szintről. Az agrártermékek esetében 10,8, míg a feldolgozóipari termékeknél 7,3 százalékra csökken az átlagos vámszint. Az importáruk több mint harmada esetében a végső plafont már a csatlakozást követően alkalmazzák, másik harmaduk esetében pedig a tarifák csak három év múlva lépnek hatályba.
Ami Magyarországot illeti, a hazai mezőgazdasági, élelmiszer-ipari kivitelt tovább erősítheti az orosz WTO-csatlakozás, azonban ezekben az ágazatokban az alacsonyabb vámtételek egyes termékek esetében csak bizonyos kvótaszint alatt érvényesülnek, vagyis a magyar cégeknek kiélezett versenyre kell számítaniuk más országok exportőrjeivel a kvótán belüli szállításokért – emelte ki Ludvig Zsuzsa. A szakértő egyben az orosz piac azon sajátosságára is felhívta a figyelmet, hogy az élelmiszerexport területén hatalmas mennyiségben kell homogén árut, például egyfajta almát szállítani a különböző kiskereskedelmi láncoknak, amit hazánk gyakran nehezen tud teljesíteni. Szerinte az orosz piacon már jelentős súlyt elérő hazai gyógyszercégek határozottan a nyertesei lehetnek az orosz csatlakozásnak, miután a jelentős méreteket öltő gyógyszerhamisítás elleni fellépésre Moszkvának a WTO-tagsággal kötelezettséget kellett vállalnia. Az már más kérdés – tette hozzá –, hogy a gyakorlatban majd mit valósít meg Moszkva a szellemi tulajdon védelmével kapcsolatos vállalásaiból, aminek a hiányát ugyanis igen nehezen lehet szankcionálni.
Jelentős magyar hiány
Magyarország kereskedelmi partnereinek rangsorában 2011-ben Oroszország a második, az EU-n kívüli országok közül pedig az első helyen állt – tájékoztatta lapunkat a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA). Tavaly az exportunk közel 3,6 milliárd dollár volt, míg importunk meghaladta a 8,8 milliárdot. A hazánk és Oroszország közötti külkereskedelmi forgalmat hosszú ideje jellemzi a jelentős magyar hiány. Importunk ugyanis főleg energiahordozókból áll, tavaly ez a szegmens a behozatalunk 90 százalékát tette ki.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.