BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ingatlanok sorsa az olimpia után

A londoni olimpia sportszakmailag egyértelmű sikert hozott a rendezőknek, de hogy a különböző helyszínek használatában is jeleskedik-e majd a város, még kérdés. Tervek mindenesetre már vannak, így az épületek nagy eséllyel válhatnak London megkerülhetetlen részeivé.

Az olimpiának vége, a sikeresebb sportolók az érmeiket, a kevésbé sikeresek pedig az élményeiket vitték haza Londonból, azonban amit maguk mögött hagynak, az a rendező város öröksége lesz jó pár évtizedig. Ingatlanos szempontból még csak most kezdődik a munka java: a helyi szakembereknek az a legfőbb dolguk, hogy London – okulva több korábbi rendező példájából – okosan és hasznosan használja a továbbiakban a verseny két hetére és a paralimpiai játékokra épült létesítményeket. Minden idők legdrágább olimpiája sok szempontból rendkívül sikeres volt, de az összképhez és az adófizetők nyugalmának megőrzéséhez az is hozzátartozik, hogy a gigantikus építmények ne váljanak nyűggé, valamint fenntartásuk és hasznosításuk rentábilis legyen a város és az ország számára egyaránt. Az olimpia utóéletével kapcsolatban már korábban különböző vállalások fogalmazódtak meg, amelyekben a sportéletre gyakorolt hatás mellett nagy hangsúlyt fektettek az olimpiai létesítmények utóéletére is. Mindezek szellemében a London keleti részében lévő ingatlanok jövőjével kapcsolatban egyértelmű elképzelések vannak, a problémát általában a sportlétesítmények jövője szokta jelenteni.

A legegyszerűbb talán az olimpiai falu esete, ugyanis annak hasznosítása általában nem okoz gondot a szervezőknek. Nem lesz másként ez Londonban sem, ahol a januárban elkészült, 17 ezer sportoló befogadására alkalmas létesítmény a játékok után lakóépületként funkcionál majd, az átalakítás után 2818 új lakást hoznak létre, illetve új parkokat, közösségi épületeket és oktatási intézményeket a leendő lakosok számára. A terület az átalakítások után East Village néven lesz majd London városrésze, több mint 6000 londoninak biztosítva lakóhelyet. A fejlesztők azt ígérik, már jövőre megnyit a területen egy 1800 fős iskola, továbbá egy egészségügyi központ, így valódi városi élet alakulhat ki a területen.

Az Olimpiai Park a játékok után új nevet kap, 2013 nyarától Queen Elizabeth Olympic Park néven továbbra is szolgálja az élsportot, de teret enged a lakosság szabadidős tevékenységeinek is, a környező területek pedig – egy másfél éves fejlesztés után – 2014-től városi parkként szolgálják tovább London lakosságát. Egyes sportcélú létesítmények nem maradnak meg az utókor számára; a bontás sorsára jut majd a kosárlabda-mérkőzéseknek is helyet adó Riverbank Arena, amelynek lelátói azonban más sportlétesítményekben teljesítenek majd szolgálatot. Az Olimpiai Stadion sorsa még kérdéses, az viszont biztos, hogy a 2015-ös IAAF atlétikai világbajnokságnak ad majd helyet.

Úgy tűnik, hogy megmarad a vízi sportszámok számára épített Aquatics Centre, amely a jövőben a helyi lakosságot és iskolákat szolgálja majd, évente nagyjából 800 ezer látogatóval számolva.

A kézilabda-mérkőzéseket is vendégül látó Copper Boxot olyan multifunkciós sportközpontként képzelik el, amelyben többek között atlétikai versenyeket, kosárlabda-, asztalitenisz-, de akár tollas- és röplabdamérkőzéseket is megtarthatnak. A harmadik legnagyobb londoni aréna a flexibilis kialakítása miatt alkalmas lesz helyi rendezvények és nemzetközi események megszervezésére is.

A londoni olimpia legnagyobb csarnokaként megismert ExCel – ahol számos magyar érmet szereztek sportolóink, többek között judo, birkózás, valamint vívás sportágakban –

a jövőben Európa legnagyobb és legsokoldalúbb kiállítótermeként funkcionál majd.

A sajtóközpont épülete is tovább él majd: a komplexumban 80 ezer négyzetméternyi teret alakítanak ki üzleti vállalkozások számára, ezzel több ezer új munkahely jöhet létre a városrészben.

Pörgött a lakóingatlanok piaca az olimpia alatt

Az olimpia ideje alatt a londoni ingatlanok értékesítésében jelentős javulás mutatkozott – számolt be a Marsh & Parsons ügynökség. A társaság adatai szerint július 27. és augusztus 12. között az eladott lakások és házak száma 23 százalékkal múlta felül a tavalyi év hasonló időszakában mért értéket, a 2010-es nyár hasonló 17 napjánál pedig egyenesen 35 százalékkal több eladást regisztráltak. A javulást annak ellenére sikerült elérni, hogy a piacon kevesebb, a tavalyi évhez képest 30 százalékkal kevesebb vevőjelölt bukkant fel – húzta alá a Property Wire beszámolója.

A statisztikából az is kiderül, hogy az értékesítőknek könnyebb dolguk is volt idén: a vevők gyorsabban döntöttek, 22 százalékkal kevesebb lakást tekintettek meg az olimpia ideje alatt. Az ingatlanügynökség ezt azzal magyarázta, hogy abban az időszakban a forgalmi dugóktól és a felfordulástól tartó spekulatív vevők elkerülték a várost.

A statisztikából az is kiderül, hogy az értékesítőknek könnyebb dolguk is volt idén: a vevők gyorsabban döntöttek, 22 százalékkal kevesebb lakást tekintettek meg az olimpia ideje alatt. Az ingatlanügynökség ezt azzal magyarázta, hogy abban az időszakban a forgalmi dugóktól és a felfordulástól tartó spekulatív vevők elkerülték a várost.-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.