Az európai ingatlanbefektetések a lassulás jeleit mutatták az elmúlt hónapban, miután ötödével visszaesett a szektorba áramló tőke értéke, így 5,5 milliárd euróval zárt a tavalyi év hasonló időszakában elért 7 milliárd euró után – állítja a PropertyEu szaklap kutatása a nyilvánosságra hozott, és a vételárban hozzáférhető adatok alapján. Az időszakban is dominált a három nagy európai piac, Nagy-Britanniába, Németországba, valamint Franciaországba áramlott a tőke 67 százaléka júliusban, miután az országok 2, 1, és 0,85 milliárd eurót vonzottak. A különböző szegmenseket első három helyezettjét vizsgálva kiderül: a vegyes felhasználású ingatlanok 1,7, az irodaházak 1,3, a kiskereskedelmi ingatlanok pedig 0,9 milliárd euró értékben cseréltek gazdát. Az utóbbi esetében mért csökkenés azzal magyarázható, hogy hiány mutatkozik a prémium kategóriás ingatlanokból a visszafogott fejlesztői aktivitás miatt.
A közép-kelet-európai piacon a hagyományosan aktív Lengyelország ingatlapiaca csábította a legtöbb ingatlanbefektetői tőkét, a becslések szerint mintegy 450-500 millió eurót júliusban, igaz ez döntően egy nagy tranzakciónak, egy Lodzban található 350-400 millió euró értékű bevásárlóközpont eladásának köszönhető. Szakemberek a piacon az év hátra lévő részében is további jó számokat várnak, a várakozások szerint a befektetések értéke akár 2-2,5 milliárd euró között is lehet 2012-ben, ami igen jó eredmény lenne a kiemelkedő, 2,7 milliárd eurót produkáló tavalyi év után. A második legaktívabb piacot Törökország adta az év hetedik hónapjában hála egy magántőke-vállalkozásnak, amely 200 millió euró értékben vásárolt be.
Lengyelország az első fél évben is uralta a régiós ingatlanbefektetési piacot, igaz egy jelentős visszaesést elkönyvelt csoportban lett vezető. A Közép- és Kelet-Európába irányuló ingatlanbefektetések összege 40 százalékos csökkenés mellett 1,25 milliárd dollárt ért el a Jones Lang LaSalle ingatlantanácsadó szerint, melynek 70 százalékát, mintegy 877 millió eurót könyvelhetett el a még pár százalékot növekedni is képes lengyel piac. Ehhez képest a többi ország valósággal eltörpül: a csehországi aktivitás körülbelül 225 millió eurót, a román piac nagyjából 92 milliót, míg a magyar befektetési piac csupán 75 millió eurónyi tranzakciót tud felmutatni az év első feléből.
Ahogy a társaság legfrissebb Budapest City Report című elemzése megjegyzi: a magyar piacon is tapasztalt tavaly év végi megugró aktivitás nem a fenntartható javulás előjele volt, az idei érdeklődés kevés számú ingatlanra korlátozódott, az egyetlen gazdát cserélt prémium kategóriás ingatlan a Le Meridien szálloda volt, amelyet a dubaji Al Habtoor Group vásárolt meg. A második negyedév során két kiskereskedelmi ingatlant adott el a Carpathian ingatlan alap, azonban a tranzakció értéke nem publikus és az értesülések szerint a tulajdonjog átadása is a hitel átvételéhez kapcsolódott.
A gyenge aktivitásnak megfelelően ingatlanpiaci vélemények szerint így a tavalyi 620 millió euró után – amikor a piac megháromszorozta előző évi teljesítményét – nagyjából 300-350 millió euró közé várható a 2012-es tranzakciók összértéke. A magyar befektetési piac fellendülése a pénzügyi piacok és a banki finanszírozás alakulása, illetve az alternatív hitelforrások rendelkezésére állásától függ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.