Módosult az Új Széchenyi Kockázati Tőkeprogramokra – közkeletű nevükön a Jeremie programokra – való jelentkezés határideje, korább e hét hétfője volt megjelölve, de a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség közleménye szerint másfél hónappal több idejük lesz az aspiráló alapkezelőknek, hiszen az új határidő 2012. szeptember 14. lett.
A Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. júniusban tette közzé hosszú, több hónapos várakozás után, hogy megnyílik az új pályázati program, az alapkezelők összességében 28,5 milliárd forintra pályázhatnak, ebből 22,5 milliárd forint növekedési tőkeként, míg 6 milliárd forint magvető tőkeként. Bár a határidő kitolásának hivatalos okát nem tudjuk, vélhetően a felmerült kérdések tisztázása és a lehető legkevesebb hibás pályázat beérkezésének biztosítása indokolta.
„Nem ismerjük a kiírás halasztásának okát, de ésszerűnek tartom, mert a szükséges dokumentáció a nyáron nagyon nehezen állítható össze” – véli Zsembery Levente, a Biggeorge’s-NV Equity Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. vezérigazgatója. A szakember szerint a pályázathoz több együttműködési megállapodást kell csatolni, valamint gond lehet a kibocsátásban pénzügyi közreműködőként részt vevő bankokkal kötendő megállapodások tető alá hozása ilyen rövid határidővel a szabadságolások közepén. Ennek megfelelően a vezető úgy gondolja, hogy eleve célszerűbb lett volna szeptemberi határidővel meghirdetni a pályázatot.
Zsembery Levente szerint a piacon a „hírbe hozott” indulók száma folyamatosan változik. Arra számít, hogy a növekedési alapra túljelentkezés lesz, a hat alapra a szakember ismeretei szerint 7-8 alapkezelő pályázik majd. „A magvető alapok esetében ellentmondásosabb a kép: itt is hallottunk 4-5 indulóról, de a „hírekben” mi is szerepeltünk a biztos indulók között annak ellenére, hogy – bár a végső döntést még nem hoztuk meg – a jelenlegi álláspont szerint nem tervezzük a pályázást a magvető alapra sem, mert annak feltételrendszerét a befektethető összeg felső határa és a végrehajtandó tranzakciók száma tekintetében előnytelennek tartjuk” – mondja a szakember.
„Bennünket is meglepett a beadványi határidő kitolása, nem számítottunk erre” – mondja Alpek István, a Primus Capital partnere és befektetési igazgatója. A Primus évek óta a korai szakaszú vállalatok befektetője, így a Jeremie II. kiírásaiból számukra a magvető alap a legérdekesebb. A kiírással kapcsolatban érdekesség, hogy a magvető alap jelentkezési feltételei sokkal szigorúbbak, mint a növekedési alapoké – jegyzi meg a szakember.
Ezzel párhuzamosan az EIF 11 millió eurót fektet be a Jeremie Holding Alapból az összesen 15,7 millió eurósra tervezett Practica Venture Capital Fund nevű kockázatitőke-alapba. Ez utóbbi a magvető alap által finanszírozott ötletekbe való kockázatitőke-befektetés mellett már működő, gyorsan növekvő litván cégeket is finanszírozni fog.
Ezzel párhuzamosan az EIF 11 millió eurót fektet be a Jeremie Holding Alapból az összesen 15,7 millió eurósra tervezett Practica Venture Capital Fund nevű kockázatitőke-alapba. Ez utóbbi a magvető alap által finanszírozott ötletekbe való kockázatitőke-befektetés mellett már működő, gyorsan növekvő litván cégeket is finanszírozni fog. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.