BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan dönt a kormány a zöld bankról

Napokon belül dönthet a kormány a megújuló energia beruházásokat és az energiatakarékossági fejlesztéseket ösztönző zöldbank létrehozásáról, tudta meg a Világgazdaság. A zöldbanknak állami és kereskedelmi résztvevője is lenne.

A kormány napokon belül megtárgyalja a megújuló beruházások finanszírozását segítő, úgynevezett zöld bank létrehozását, sőt, várhatóan meghozza a bank indításáról szóló döntést is, tudta meg a Világgazdaság kormányzati körökből.

A terv már évek óta napirenden van, része volt a Fidesz választási kampányának is. Ám hosszú ideig nem tisztult le az a koncepció, amely megadta volna a speciális hitelezés szervezeti feltételeit. Nem lehetett pontosan tudni azt sem, milyen kör lenne is a haszonélvezője. Eredetileg a panellakások felújításához és az energiatakarékos fűtési rendszerek kiépítéséhez kívánt az állam olyan, kedvezményes hitelt adni, amelynél a lakóknak önerőt sem kellene felmutatniuk, később már az összes, megújuló alapú energia hasznosítás megsegítési szándékáról is lehetett hallani.

A zöld banknak – amely teljesen állami tulajdonú formációként indult volna, majd az állami részesedése 51 százalékra esett volna benne – 2011. január 1-re kellett volna felállnia, de nem történt semmi. 
A fordulatot az hozta, hogy mostanra körvonalazódtak a kormány által megvitatható elképzelések.

A zöld bank alapvetően üzleti alapon jönne létre, vagyis az állam és az üzleti szféra közötti együttműködés formájában, Az állam az állami pénzügyi ösztönzőkkel szállna be, partnerei pedig a piaci alapú finanszírozással. A hitelezés az előbb említetteknél is szélesebb körű lenne: kiterjedne a mezőgazdaságra, a vízgazdálkodásra, a környezetvédelemre, az energiahatékonyságra és az alternatív energetika területére, a bank továbbá részt  venne az uniós és egyéb fejlesztési források szétosztásában. Vállalati, lakossági és közületi ügyfelei is lehetnének.

Érdekes lehet, hogy milyen megoldásokat választottak hasonló célok érdekében más kormányok. A Nagy-Britanniában áprilisban elstartolt, állami tulajdonú Green Investment Bank (GIB) zöld, fenntarthatósági fejlesztési projektek finanszírozására jött létre, a brit kormány komoly összeget fektetett, de beszállhat a magántőke is. A brit hitelintézet három legfontosabb beruházási területe a tengeri szélparkok, a nem lakossági energiafelhasználás hatékonysága, valamint a hulladékfeldolgozás.

Tanulságos a franciaországi megoldás is. Ott az állam és a kereskedelmi bankok hoztak létre egy közös, speciális, kamatmentes zöldhitelt. E kölcsönt magánszemélyek vehetik fel 2009 tavasza óta azokra az épületeikre, amelyek 1990 előtt épültek. A  pénz főleg a fűtéssel és a szigeteléssel kapcsolatos felújításokra fordítható, így tető-korszerűsítésre és nyílászáró cserére is, de költhető megújuló energiák felhasználására is.. Ottani várakozások szerint a speciális pénzügyi termék kedvező hatással lehet a franciaországi építőiparra is. A terméket azóta minden évben igénybe lehetett venni, az idén még a felvehető összeget is megemelték.

Talán az MFB-vel?

Továbbra is kézenfekvőnek tűnik, hogy az új finanszírozási rendszer lelke az MFB Nyrt. legyen. Egy teljesen új bank alapítása igen költséges és körülményes, az állami kézben lévő MFB-nek pedig amúgy is az állam által kijelölt projekteket kell segítenie. At MFB a Sikeres Magyarországért programja keretében most is hitelez ilyen beruházásokat panel, lakossági és önkormányzati infrastruktúra korszerűsítési célra is. Az állami szerepvállalást a megfelelő szakmai kompetenciájú, piaci, s egyben szakmai partner tenné teljessé.

-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.