„Egyértelműen mi vagyunk az a szállásadó kategória, amelyik talán a leginkább profitált a Malév csődjéből és a helyére lépő fapados-invázióból. Egészen váratlanul már tavasztól sok hostel teltházzal működött és még most is 60-70 százalékos a telítettség” – mondta a Világgazdaság Online-nak Erdőháti Ágnes, a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetségének (MISZSZ) elnöke.
Hozzátette: ahogyan az már lenni szokott, sokan „megszagolták” a kecsegtető üzletet, és fű-fa-virág új vállalkozásba kezdett. Erdőháti Ágnes elmondása szerint Budapesten legalább 200 hostel működik, ez jóval több, mint Prágában vagy Krakkóban. „Nagyon nagy a fluktuáció, a többség egy-két év után eltűnik a piacról. De ehhez nem kell különösebb szakértelem, nagy a munkanélküliség, ezért sokan belevágnak az üzletbe” – fogalmazott a szövetség elnöke. Természetesen a profik is megpróbálják „letarolni” a piacot, nem véletlen, hogy a Wombats-csoport Bécs, Berlin és München után éppen Budapesten nyitott új, 112 szobás hostelt 1 millió eurós beruházással. A 60 olcsó szállást és hostelt tömörítő MISZSZ tapasztalatai szerint a külföldiek aránya Budapesten 80, a Balatonnál 30-35 százalék körül lehet, a keleti országrészben elenyésző a számuk. Erdőháti Ágnes úgy látja: az olcsóbb, 10-12 ágyas szobákra is ugyanolyan nagy a kereslet, mint a 4 fős apartmanokra. Míg a Szallas.hu felmérése szerint tavaly az első félévben az online foglalások 64 százalékát tették ki ezek a szállástípusok, arányuk az idei évre 69 százalékra emelkedett, míg a drágább árfekvésű szállodai foglalások 34 százalékról 30 százalékra estek vissza.
Nemrég minden igényt kielégítő utasforgalmi felmérést készített a Malév csődjét követő időszak utasforgalmának alakulásáról a Budapest Airport, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér üzemeltetője. A dokumentum 2010-től kezdve tartalmazza féléves bontásban az egyes országok utasainak jövedelmi helyzetét, korosztályát, utazási szokásait, jegyvásárlási gyakorlatának változásait. A Budapest Airport vizsgálata a 28 legfontosabb küldő ország adatainak elemzését tartalmazza. „A statisztikából egyebek mellett kiderül, hogy a légi turizmusban 2012 első hat hónapjában is a britek vezetnek, ők adják a beutazók 12 százalékát, miközben az országos turizmusban vezető németek visszaszorultak a második helyre a maguk 11 százalékával” – derül ki a dokumentumból. Az olaszok megtartották harmadik helyüket, viszont Hollandia hetedik helye a BA szerint egyértelműen a KLM visszatérésének és a Transavia diszkont társaság új amszterdami járatának, valamint a Wizz Air és a Ryanair eindhoveni járatának népszerűségének köszönhető.
A vizsgálat egyértelműen bebizonyítja azt a korábbi állítást, hogy a fapados légicégek arányának ötven százalék fölötti teljesítménye 2012 első felében elsősorban a háromcsillagos szállodák, a diákszállók és a panziók forgalmát erősítette meg nem remélt mértékben. „Ez a vaskos adatsor segíthet igazán eligazodni az idegenforgalmi szakembereknek, a szállodák, az utazási irodák vezetőinek ebben a Malév utáni légiközlekedési világban, ennek alapján lehet felépíteni a jövő évi üzleti terveket és egyáltalán, a turizmusban érdekelt vállalkozások stratégiáját.” – hangsúlyozta Patrick Bohl, a Budapest Airport légitársasági üzletfejlesztési vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.