Bár a Microsoftot sokan kritizálták, hogy rendkívül lassan reagált az ágazati trendekre, s a tábalgépek, illetve okostelefonok piacán emiatt komoly lemaradásba került konkurenseihez képest, a cégnél nem véletlenül bíznak a múlt hét végén bemutatott Windows 8 sikerében.
A szoftver ugyanis az első operációs rendszer család, amely asztali gépen, notebookon, táblagépen és mobiltelefonon ugyanazt a felületet nyújtja a felhasználóinak, ez pedig olyan versenyelőnyt biztosíthat a Microsoft számára, aminek köszönhetően akár több éves lemaradását is behozhatja a cég.
A személyi számítógépek piacán biztosan hoz változást a Microsoft új operációs rendszere, szakértők ugyanis a Windows 8-tól várják, hogy ismét növekedésbe fordítja a szegmenst, kérdés azonban, hogy mi történhet a jelenleg egyértelműen az Apple által dominált táblagéppiacon. Itt ugyanis hatalmas a Microsoft lemaradása, s a legtöbb előrejelzés szerint a Windows 8-cal ellátott tabletek sem lesznek képesek megtörni az iPad egyeduralmát.
Ennek ellenére a Microsoft helyzete korántsem kedvezőtlen. A piacon ugyanis egyre fontosabb szerepet kapnak a különböző hibrid termékek, mint például az érintőképernyős notebookok, illetve a táblagépből valamilyen billentyűzettel rendelkező eszközzé alakítható készülékek, s mivel ezeket munkavégzés céljából is vásárolják a fogyasztók, a szegmensben a szoftvercég számára komoly előnyt jelenthet, hogy PC-k többségén jelenleg is Windows fut, aminek alkalmazásait többnyire már ismerik a felhasználók.
A Windows 8 elterjedését éppen ezért elsősorban ezektől a hibrid készülékektől várja a Microsoft mind globálisan mind Magyarországon – jelezte lapunknak Tóth András a cég hazai leányának Windows üzletág vezetője. A szakember hozzátette: megítélésük szerint a PC-kategóriában az új terméknek elődjein kívül nincs jelentős versenytársa, így itt biztosak a sikerben, az átalakítható eszközök pedig idővel a tablet-piacon is meghozhatják az áttörést a Microsoft számára.
A társaság piaci részesedése a globális PC operációs-rendszerpiacon egyébként meghaladja a 90 százalékot, itthon pedig ennél is magasabb: Tóth András tájékoztatása szerint az ötmillió hazai személyi számítógép 98 százalékán fut a cég valamely terméke.
A vállalat legutóbbi operációs rendszere, a Windows 7 épp a közelmúltban vált globális piacvezetővé, azaz az elsőség megszerzéséhez három évre volt szüksége. Szakértők szerint ugyanakkor a Microsoft legújabb terméke esetében ez akár jóval tovább is tarthat, aminek oka, hogy a szoftver – bár Windows 7-es kezelőfelülete is van – a korábbi verzióknál több újdonságot tartalmaz, s így komoly váltást, tanulást igényel a felhasználóktól.
Éppen ezért valószínűsíthető, hogy meglévő gépeiken jó ideig csak az innovátor fogyasztók cserélik le operációs rendszerüket, a többség csak új készülék vásárlása vagy a termék széleskörű elterjedése esetén vált majd. Mindez azt jelenti, hogy a szoftver sikere minden területen az új Windows 8 alapon működő eszközök térnyerésétől függ.
A Microsoft hétfőn a Windows Phone 8 mobil operációs rendszerét is bemutatta, amit feltehetőleg a Nokiánál vártak leginkább. Az egykori világelső, finn mobiltelefon-gyártó az IDC legfrissebb adatai szerint ugyanis az okostelefonok piacán már nincs benne a Top5-ben, holott két éve még ebben a szegmensben is piacvezető volt.
Egyelőre a társaság közelmúltban piacra dobott Windows alapú készülékei nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, a cégnél azonban láthatóan bíznak a fordulatban, illetve abban, hogy az eddigi gyengélkedést az operációs rendszer várt érkezése miatt eltolt vásárlások okozták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.