BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Cégvezetők kétharmada szerint nem lesz idén IMF-megállapodás

A Policy Agenda a kis-és középvállalkozások cégvezetői körében végzett szeptemberi felmérésében résztvevők kétharmada úgy látja, hogy a kormány az idei évben már nem köt hitelmegállapodást az IMF-fel.

A Policy Agenda a 800 kis-és középvállalati cégvezető körében végzett szeptemberi reprezentatív felmérésében két aktuális kérdést vizsgált. Az első kérdéskörben az EU/IMF hiteltárgyalások esélyéről, a másodikban a munkahelyvédelmi akciótervről kérdezték a cégvezetőket. A válaszok alapján a magyar vállalkozások egyelőre inkább negatív forgatókönyvekkel számolnak.

A felmérésben megkérdezett kkv-cégvezetők kétharmada (65 százalék) úgy látja, hogy a kormány ez év végéig nem fog megállapodni az EU-val és az IMF-fel egy hitelkeretről, a maradék egyharmadnyi cégvezető szerint viszont lesz megállapodás év végéig. Közülük 65 százalékban arra számítanak, hogy erősödni fog a megállapodás következtében a forint, sőt egyharmaduk abban is bízik, hogy a magyar gazdaság is megerősödik a megállapodás hatására. A megállapodásra számítók 9 százalék-a – meglepő módon – azt gondolja, hogy a forint árfolyama a megállapodás miatt gyengül, és 10 százalékuk a magyar gazdaság gyengülését is valószínűsíti. A megállapodás megszületésében reménykedők döntő részben annak pozitív hatását várják.

A magyar cégvezetők 58 százaléka azt gondolja, hogy nem lesz EU-IMF megállapodás és emiatt, azaz a megállapodás elmaradása miatt gyengül majd a forint árfolyama és ugyanezen okból 53 százalékuk vélelmezi, hogy tovább gyengül majd a magyar gazdaság.

A megkérdezett kis- és közepes méretű vállalkozások vezetőinek mindössze 9 százaléka számít arra, hogy a Munkahelyvédelmi Akcióterv hatására képesek lesznek új munkahelyeket létrehozni. A válaszadók bő kétharmada, 68 százalékuk nem számít erre, míg szűk egynegyede (23 százalékuk) még nem tudja megítélni az akcióterv hatásait a foglalkoztatás alakulására.

A cégvezetők 65 százaléka inkább egy kisebb mértékű, de minden dolgozóra kiterjedő munkáltatói tehercsökkentéssel értene egyet, és csak 7 százalékuk támogatja a kormány által tervezett, és az országgyűlés által elfogadott célzott tehercsökkentést. A vállalkozások vezetőinek 11 százaléka saját cége szempontjából nem lát különbséget a két lehetőség között, további 17 százalékuknak pedig nincs markáns véleménye e kérdésben.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.