Az újabban kialakult versenyhelyzet ugyanis arra kényszeríti a céget, hogy felnőtté váljon. Azzal, hogy a Gazprom a legtöbb vevőjének kénytelen árengedményt adni, beismerte, hogy a gázpiac alapvetően megváltozott. Az Egyesült Államokban kialakult palagáz-forradalom ugyanis példátlan konkurenciát teremtett Európában, amelyre a Gazprom csak lassan reagál. S mivel maga az Egyesült Államok mint piac kiesik, a Gazpromnak le kellett állítania a Stokmnan Északi-sarki gázmező feltárását.
A Gazpromnak meg kell birkóznia a konkurenciával - jelentette ki Leonyid Michelson, a Gazprom versenytársának, a Novateknek a főnöke. Növelnie kell a hatékonyságot és többet kell befektetnie a cseppfolyósított gázba (LNG). A Gazprom eddig elhanyagolta az LNG-t, és alig rendelkezik LNG-terminálokkal. A Die Presse a továbbiakban kiemeli, hogy a piaci hatalma éveken át elkényeztette a Gazpromot mind bel-, mind külföldön. Éppen az európai piacnak köszönhetően 2011-ben 44,5 milliárd dollár bevételre tett szert. Most azonban az eufória tompult, mert a nyereség az idei első negyedben 23 százalékkal visszaesett, emiatt az orosz kormány felfelé srófolja a kitermelési adót.
Az orosz kartellhivatal főnöke, Igor Artyemjov mindenesetre úgy nyilatkozott: a Gazpromnak nem úgy kell cselekednie, mintha szegény lenne. Ám hozzátette: "Úgy gondolom, hogy a Gazprom rendkívül gyenge hatékonysággal működő vállalat, amelynek elegendő pénze van, és egyszerűen rendet kell teremtenie a háza táján".
Mint arról az előző héten beszámoltunk, Vlagyimir Putyin orosz elnök a VTB Capital Moszkvában tartott befektetési fórumán síkra szállt a Gazprom gazdasági struktúrájának módosításáért, ám óvott attól, hogy a gázszállítási ágazatot az EU energiapolitikai irányelvének megfelelően leválasszák a konszernről.
Putyin nyilatkozatai ellenére a Gazprom komoly nehézségekkel szembesülhet, hiszen az Európai Bizottság szeptember 4-én versenyfelügyeleti eljárást indított a konszern ellen a szabad gázkereskedelem és a diverzifikációs akadályozása, valamint a tisztességtelen árak kikényszerítése miatt. Anders Aslund, a Peterson Institute for International Economics szakértője a közelmúltban közölt elemzésében úgy vélekedett, hogy az EU győzelme szinte biztosra vehető, hiszen a bizottság a Microsoft és az Intel ellen folytatott, sokkal kevésbé meggyőző versenyfelügyeleti eljárásait is sikerrel zárta le. Aslund szerint mindez azt jelenti, hogy a Gazpromnak valószínűleg meg kell változtatnia európai árazási politikáját, ami jelentős profitcsökkenéssel lenne egyenlő.
A Gazprom az FT szerint válságban van és könnyen az Egyesült Államokban kibontakozó palagáz forradalom áldozatává válhat. Jelenleg az Egyesült Államok a világ első számú gáztermelője és az Egyesült Államokban kitermelt gáz ára mindössze a negyede az Európában alkalmazott, az olaj árfolyamához kötött árnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.