Egy hét múlva már a szakma is megismerheti a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által kidolgozott nemzeti turizmusfejlesztési koncepció tervezetét. A tárca legújabb ígérete szerint az erre épülő új turizmustörvényt tavasszal fogadhatja el a parlament. A szakma 16 éve vár a jogszabályra, a kabinet legutóbb idén májusban vetette el a tárca előterjesztését.
Így továbbra sem dőlt el, hogy az önkormányzatok és a Belügyminisztérium vagy a turisztikai vállalkozások (TDM) lobbija lesz-e az erősebb. A vita tárgya változatlanul az idegenforgalmi adó (ifa) elosztása, vagyis a forrásátengedésen megy a harc. A 3200 önkormányzatból mintegy hatszáz szed idegenforgalmi adót, a bevétel döntő többsége a leglátogatottabb ötven–száz településen folyik be.
„A TDM-ek finanszírozása egyenlő a magyar turizmus finanszírozásával. Az előző törvénytervezetet is azért támadtuk, mert a források és a kompetencia megosztása nem volt arányban a TDM-ek országos jelentőségével” – mondta lapunknak Balogh Károly, a TDM Szövetség elnöke. Szerinte az elmúlt húsz évben bebizonyosodott: a jelenlegi rendszer alapján lehetetlen a turizmus hatékony fejlesztése. Ezért az idegenforgalomban érdekelteket tömörítő szervezetek alapvetően maguknak követelik a turizmus irányítását. Három változatot dolgoztak ki a bevételek megosztására.
Az első alapján az adó egésze a TDM-ekhez kerülne. A második szerint az ifa minden forintja után járó 1,5 forintos költségvetési támogatás jutna a helyi szövetségeknek. A TDM-ek önkéntes tagdíjból tartják fenn magukat, ezen változtatna úgy a harmadik verzió, hogy a turizmustörvényben rögzítenék: a helyi vállalkozásoknak bevételarányosan, néhány ezrelékes turisztikai hozzájárulást kellene fizetniük. „A benzinkútnak és a pékségnek is azért nagyobb a forgalma, mert sok a turista, akiket mi csábítunk a településekre” – fogalmazott.
Még július 26-án jelentek meg a régóta várt pályázati kiírások a TDM szervezetek fejlesztésére, a pályázatokat október 15-ig lehet benyújtani. „Nevetséges, hogy erre 1,7 milliárd forint van, viszont a 34 kiemelt turisztikai beruházás között számtalan fejlesztés szakmaiatlan és felesleges is, és ezek külön-külön is 2–3 milliárd forintos tételek” – magyarázta.
Érdekes például, hogy a hatvani Grassalkovich-kastély felújítására és egy vadászati múzeumra 3,1 milliárd forintot ítélt oda a Nemzeti Fejlesztési kormánybizottság. Ráadásul Matolcsy György szakminiszter pedig nemrég közölte: a következő hónapokban még 60 milliárd forint kiemelt beruházásról lehet dönteni. „Nagy eséllyel nem lesz új turizmustörvény. Balogh Károly szerint hiába halljuk a siker kommunikálását, valójában borzasztó állapotban van a turizmus.
Biztonságos volt a balatoni szezon
Míg tavaly külföldiek sérelmére 60-szor, idén csak 18-szor követtek el bűncselekményt, és kevesebb halálos és sérüléses baleset történt – áll a Balatoni Közbiztonsági Koordinációs Bizottság jelentésében. Veszprém megyében az idegenforgalmi területeken a nyomozáselrendelések száma az idei szezonban csaknem 10 százalékkal esett, a betöréses lopásoknál 50 százalékos volt a javulás. A több tízezer látogatót vonzó rendezvényeket sikerült problémamentesen biztosítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.