A bizonytalan gazdasági környezet és a beszűkült finanszírozási lehetőségek az ilyen típusú ügyleteket is visszavetik; a kitörési pontot a kis- és középvállalati szegmens jelentheti. A következő években várhatóan a Jeremie I. program során véghezvitt befektetésekből való kiszállások, a még rendelkezésre álló tőke, valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló újabb források fogják táplálnia hazai tranzakciós piacot.
"A hazai M&A piac a kis-és középvállalati szegmensben viszonylag aktívnak tekinthető egyrészt a Jeremie Kockázati Tőke Program keretein belül elkülönített közel 90 milliárd forint tőkének köszönhetően, másrészt pedig azért, mert a banki finanszírozási hajlandóság visszaszorulása is arra kényszeríti a befektetőket, hogy saját forrásból finanszírozzák ügyeleteiket, így a nagyobb tranzakciók váratnak magukra" – mondta hozzá Sipeki Péter a Niveus Consulting Group M&A üzletágának vezetője
A Jeremie I. Kockázati Tőke Program a résztvevő alapokon keresztül az innovatív, átgondolt üzleti tervvel és elkötelezett menedzsmenttel rendelkező 5 évnél nem régebbi alapítású, 1,5 milliárd forintot meg nem haladó forgalmú korai és növekedési szakaszban lévő vállalkozások számára biztosít forrásokat, míg a Jeremie II. Programban a kritériumok magvető cégeknél 3 év és 200 millió forint, növekedési szakaszban lévő cégek esetében pedig 5 év és 5 milliárd forint.
Kockázati tőke befektetések tekintetében hazánk kiemelkedően jól teljesít a többi uniós tagországhoz képest. Az EVCA (European Private Equity and Venture Capital Association) nyilvánosságra hozott adatai szerint a 0,04 százalékos GDP-arányos tőkebefektetés alapján Magyarország az EU tagországok között a 6. helyen áll, annak ellenére, hogy az első Jeremie program keretében az alapok által elnyert és átlagosan 30 százalék magántőkével kiegészített 48 milliárd forintnyi rendelkezésre álló összeg - részben az alapok késedelmes indulása miatt - egyelőre csak 30-35 százalékban került kihelyezésre. A kihelyezések célterületét főként az informatikai és technológiai cégek, - amelyek az M&A tranzakciók jelentős részét is meghatározzák - valamint média, telekommunikációs, kereskedelemi, feldolgozóipari és biotechnológiai iparágakban szereplő kis-és középvállalatok alkotják.
Az elkövetkező időszakban várhatóan a Jeremie I. program befektetéseiből való kiszállások, a még rendelkezésre álló 34 milliárd forintnyi tőke - amelyből közel 22 milliárd forintot 2013 év végéig be kell fektetni - valamint a Jeremie II. indulásával elérhetővé váló 28,5 milliárd forint (magánforrással együtt
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.