BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós pénzből adna munkahelyet a fiataloknak a kormány

Két újabb foglalkoztatási program indul pályakezdő fiataloknak uniós forrásból.

A pályázatokat még ebben az évben, de legkésőbb a jövő év elején kiírják - jelentette be Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatásért felelős államtitkára csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

A gyakornoki program keretében mikro-, kis- és középvállalkozások kaphatnak kilenc hónapon keresztül teljes vagy részleges bér- és járuléktámogatást, ha gyakornokot vesznek fel. A keret 8,5 milliárd forint, ez a tervek szerint 4000 és 10 000 közötti fiatal elhelyezkedését segíti majd - közölte az államtitkár.

A másik konstrukció keretében a létszámukat bővíteni kívánó non-profit szervezetek fiatal, elsősorban pályakezdő munkanélküliek alkalmazásához kaphatnak bértámogatást 12 hónapon keresztül. A tervezett 5 milliárd forintból 1600-2700 közötti fiatal munkába állása támogatható. Ezt a pályázatot a hat konvergencia régióban írják majd ki.

A fiatalkorúak munkanélküliségének növekedése egyre nagyobb szociális és pénzügyi problémát jelent Európában. Becslések szerint 153 milliárd euróra tehető a veszteség, amelyet 2011 óta a fiatalok munkanélkülisége és képzettségének hiánya okozott - közölte a dublini székhelyű Eurofound európai hatóság.

EU-szerte 14 millióra tehető a munkanélküli 15 és 29 év közötti fiatalok száma. Különösen erősen sújtja a munkanélküliség a fiatalokat Bulgáriában, Magyarországon, Írországban, Olaszországban, Spanyolországban, Lettországban és Lengyelországban.

A Eurofound tanulmánya szerint jelentősek a tagállamok közti különbségek: míg Hollandiában és Luxemburgban a fiatalok 7 százalékának nem volt állása, Bulgáriában, Görögországban, Írországban, Olaszországban és Spanyolországban ez az arány 17 százalék volt.

Magyarország azon uniós tagállamok között van, amelyeket különösen érint a fiatalok körében terjedő munkanélküliség - derül ki az elemzésből.

UNESCO-szakértők szerint a fiatalok körében – például Görögországban – észlelt riasztóan magas munkanélküliségi ráta nem csupán a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság következménye, hanem a hiányos képzésnek is betudható. A görög és az olasz fiatalok 40 százaléka már a válság előtt is mintegy öt éven keresztül keresett állást. A UNESCO ezért azt követeli, hogy az eddiginél jelentősen több pénzt fordítsanak a fiatalok képzésére.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.