- Mennyi tartozása van jelenleg az E-Starnak?
- A közgyűlésre készült és a BÉT honlapján elérhető likviditási jelentésünk szerint névértéken számolva mintegy 530 millió forintnyi kötvénytartozásunk van az E-Star 2012/A kötvények vonatkozásában, aminek még mintegy 50 millió forintnyi kamat vonzata is van. Lejárt banki tartozásunk 460 millió forint körül van, a lejárt szállítói tartozásunk cca. 670 millió forint. Hangsúlyozom, hogy ez egy pillanatnyi állapot, mivel a cég jelenleg is működik, így folyamatosan vannak bevételei és ráfordításai is. Az adatok a külföldi operáció számait nem tartalmazzák.
- Hol tartanak az egyezkedések azokkal a kötvényesekkel, akiknek már lejárt a papírjuk?
- Elöljáróban ki kell emelni, hogy a társaság nem egyezkedik jelenleg a kötvényesekkel, erre majd egy esetleges csődeljárás keretében kerülhetne sor. A társaság a pénzügyi lehetőségeit figyelembe véve vételi ajánlatott tett a kötvényekre, a kötvényesek maguk dönthetik el, hogy élnek-e az ajánlattal vagy sem. A kötvénytájékoztató alapján álláspontunk szerint a kötvények még nem lejártak, hiszen az előírt határidők betartásával megtett felmondási esemény még nem következett be. A 2012/A kötvények körülbelül 63 százalékát sikerült eddig névérték alatt visszavásárolni, úgy tűnik, hogy itt elérkeztünk egy megállóhoz, az elmúlt időszakban további megkeresés a társasághoz nem érkezett. Úgy gondolom, a fennmaradó kötvényesek a következő napokban fognak dönteni arról, hogy értékesítik-e kötvényeiket. A táraság igyekszik ehhez valamennyi szükséges információt megadni, ebből a célból készült a korábban már említett likviditási jelentés is.
- Az Erste Befektetési Zrt. nemrég egy elemzésében azt írta, a kötvényesek hamarosan felszámolást kezdeményezhetnek a cég ellen. Önök erre a tőzsde honlapján úgy reagáltak, hogy a kötvényesek joga még nem nyílt meg erre. Mikor kezdeményezhetik a cég felszámolását?
- A kötvénytájékoztató alapján álláspontunk szerint a kötvényesek a késedelembe eséstől számított 5 banki munkanapot követően szólíthatják fel a társaságot a teljesítésre, amelynek ha nem tesz eleget a társaság, a kötvényeseknek 15 banki munkanapon belül megnyílik a joguk arra, hogy a kötvényeket lejárttá és esedékessé tegyék. Az ezt követő eljárási rendet a csődtörvény szabályozza. Ez alapján egy 20 napos moratóriumot követően ismét fel kell szólítani a céget megfelelő határidőt biztosítva a fizetésre. Ha ezt követően sem teljesít a társaság, akkor van lehetőség a felszámolási eljárás kezdeményezésére, de az sem egyenlő még a felszámolás megindításával. A bíróság általában 60 napon belül dönt a kérelemről, nyilatkozatva a társaságot is a követelésre vonatkozóan. A felszámolással egyébként a kötvényesek feltehetően nem járnának jól, mivel a jogszabályok alapján a kielégítési listában elég hátul állnak.
- Ez az oka annak, hogy a kötvényesek kapják a legkevesebbet vissza a követelésükből? A közzétételek szerint a bankoknak és a szállítóknak előbb fizetnek.
- Nem jelenthető ki, hogy a kötvényesek fogják a legkevesebbet visszakapni a követelésükből. A korábbi közzétételekben hivatkozott biztosított banki és egyéb szállítói tartozások korábban jártak le, így a társaság működőképességének fenntartása érdekében – legtöbb esetben szintén jelentős diszkonttal – kerültek kifizetésre. Amennyiben egy projekt megszűnik, úgy a projekthitel is automatikusan esedékessé és levonhatóvá válik a bank részéről. A táraság igyekszik további forrásokhoz jutni, azonban bizonytalan, hogy a lejáratkor illetőleg az igényérvényesítési jog megnyíltakor milyen lesz a társaság likviditási helyzete, az pedig jelenleg megjósolhatatlan, hogy egy esetleges felszámolási eljárás során a kötvényesek milyen mértékben tudnak megtérülést elérni.
- Ön is adott kölcsönt a cégnek. Ez milyen formában történt? Bármikor kivehető?
- A nagytulajdonos, illetve a vezető tisztségviselő által nyújtott hitel, illetve ez alapján fennálló követelés minden esetben alárendelt, hátrább sorolt egy esetleges igényérvényesítési (felszámolási) eljárás során az egyéb, különösen a biztosított követelésekkel szemben. A hitel egyébként lejárt, és bármikor kivehető, de természetesen a társaság jelenlegi helyzetében annak kifizetésre most nem kerül sor, azonban lemondani sem tervezek róla.
- Tízmilliárd forintnyi kötvényt bocsátottak ki, ezt a portfóliót a mostani ajánlatok szerint nagyjából 3 milliárd forintért vásárolnák vissza. A maradék 7 milliárd forint hová lett?
- A Társaság a gyergyói projekt befejezését, két (azóta már bezárt) romániai projekt elkezdését és az EETEK akvizíciót finanszírozta a kötvények kibocsátásából. A már említett két romániai projekten kívül veszteségek mutatkoznak a magyarországi projekteken is, hiszen az a portfólió, amivel korábban rendelkeztünk, a számításaink szerint akár 10 milliárd forintot is érhetett, a szerződések lejáratot megelőző lezárása viszont jóval kisebb értéken történik, ezért ez most már inkább csak 5 milliárd forintot ér.
- A cég auditált 2011-es beszámolóját is sokan hiányolják.
- A társaság továbbra is elsődleges prioritású problémaként kezeli a beszámoló elkészítését. Az egyedi beszámoló időközben elkészült, a vállalkozás folytatásának elve miatti bizonytalanságra hivatkozva azonban a könyvvizsgáló a könyvvizsgálói záradék megadását elutasította, egyéb problémát azonban nem jelölt meg. A konszolidált beszámoló elkészítésének elhúzódása is alapvetően erre az okra vezethető vissza. A könyvvizsgáló jelentés kiadása jelentős kockázatokat hordozhat magában a könyvvizsgáló számára, ami lassítja a vizsgálati és döntéshozatali folyamatot, különös tekintettel arra, hogy időközben a társaság folyamatosan működik, ezeket az eseményeket a beszámolónál szintén figyelembe kell venni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.