BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rangos díjat kapott az MNB – Magyarország úttörő a digitális jegybankpénzek terén

A Diákszéf mobilalkalmazással a 8–14 éves korosztálynak és a szülőknek a Magyar Nemzeti Banknál is lehet számlájuk. Ez pedig egyedülállóvá teszi az Európai Unióban zajló, digitális jegybankpénzről szóló kutatások körében.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Diákszéf kezdeményezésének ítélte oda a londoni központú Central Banking Publications zsűrije a CBDC Initiative Award for 2024 díjat – derült ki szerdán a FinTech & RegTech Global Awards eseményen. A díj a digitális jegybankpénz fejlesztésében nyújtott kiemelkedő innovációkat és eredményeket ismeri el – áll az MNB csütörtöki közleményében.

Woman,In,Business,Suit,Sitting,At,Table,With,Piggy,Bank
A digitális jegybankpénz kutatását is segíti a Diákszéf / Fotó: Shutterstock (illusztráció)

A világ egyik legjelentősebb jegybanki témákkal foglalkozó szakmai portálja, a Central Banking által megrendezett FinTech & RegTech Global Awards díjátadó a központi banki innovatív kezdeményezéseket állítja reflektorfénybe. A digitális jegybankpénzhez (CBDC) kötődő idei legjobb kezdeményezésnek pedig az MNB és a Pénziránytű Alapítvány közös mobilalkalmazását, a Diákszéfet választották, mely az első olyan pilotprojekt az Európai Unióban, amelyben egy jegybank valódi lakossági felhasználókat von be a digitális jegybankpénz kutatáshoz szükséges tapasztalatszerzéshez.

A díjat a Magyar Nemzeti Bank nevében Nyikes Ádám, az MNB digitalizációs politika és szabályozási főosztályának vezetője vette át november 13-án Mexikóvárosban. A főosztályvezető a konferencia szakmai programjában is megosztja nézeteit a digitális jegybankpénzhez kapcsolódó kutatások tapasztalatairól és várható jövőbeli irányairól.

A Diákszéf a gyerekek pénzügyi tudatosságának fejlesztése mellett az MNB-nek is értékes tapasztalatokat kínál

A 2020-ban elindított, majd tavaly megújult alkalmazás célja, hogy növelje a 8–14 éves korosztály pénzügyi tudatosságát a digitális világban. Az alkalmazást az MNB kereskedelmi banki partnerek bevonásával üzemelteti, és annak segítségével forintalapú pénzügyi tranzakciók is végrehajthatók, hiszen az a célok szerint a gyerekek első digitális pénztárcája.

Ennek megfelelően 

a Diákszéf használható átutalásokra, takarékoskodásra, de QR-kódos fizetésre is, a szülők zsebpénzt küldhetnek az alkalmazásra, akár rendszeresen, akár egyszeri alkalommal, de feladatokat is kitűzhetnek az applikáción keresztül a gyerekeknek.

Az MNB szerint a Diákszéf nemcsak mobilbanki funkciókat kínál, de a célja a diákok pénzügyi ismereteinek folyamatos bővítése is. Mint írják, a gyerekek játékos módon tanulhatnak pénzügyi, digitalizációs és fenntarthatósági témakörökben különféle kvízkérdések megválaszolásával. A sikeresen kitöltött kvízek után Diáktallérokat gyűjthetnek, amelyeket webshoputalványokra válthatnak be.

Közvetlenül az MNB vezeti a Diákszéfhez kapcsolódó számlákat

A hazai fintech cégekkel és kereskedelmi banki szereplőkkel együttműködve létrehozott pilotprojekt az MNB digitális jegybankpénz-kutatásához kapcsolódik, ezért a diákok és a szüleik számláit is közvetlenül az MNB vezeti, ami az első hasonló kezdeményezés az EU-ban. Ráadásul a projekt a digitális jegybankpénz kibocsátásának és visszaváltásának teljes folyamatát lefedi, beleértve az ügyfél-azonosítást (KYC) és a pénzmosás elleni (AML) folyamatokat is.

A Diákszéf segítségével a jegybank értékes tudás és technológiai felkészültség birtokában készülhet a pénz jövőjével kapcsolatos kihívásokra. 

A most kapott díj pedig kifejezi, hogy az MNB Diákszéf programja nemzetközileg elismert szinten járul hozzá a digitális jegybankpénzhez kapcsolódó kutatásokhoz, és nemcsak közvetlenül az MNB készségeit és képességeit fejleszti, de a széles jegybanki közösség számára is hasznosuló tudás és tapasztalat megszerzését szolgálja ezen a jegybankok számára eddig járatlan úton.

A program korábban a 2023-as Mastercard Év Bankja versenyen is díjat kapott, Az év fiataloknak szóló pénzügyi megoldása kategóriában közösen az együttműködő banki partnereivel, a Raiffeisen Bankkal és az OTP SimplePay megoldásával. A program továbbá szerepel a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) adatbázisában, valamint a széles körben használt CBDC Tracker nyilvántartásban, és említésre került az IMF 2023-as Útmutató a központi banki digitális pénztermékek fejlesztéséhez című tanulmányában is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.