BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Még több "jó multival" barátkozik a kormány

Megvan a negyedik „jó multi”: a Coca-Cola, a Richter és az Alcoa-Köfém után Orbán Viktor pénteken a kecskeméti Mercedes-gyárat felépítő német Daimlerrel is aláírta a stratégiai megállapodást. Az új magyar gazdasági modell szinte hibátlanul kapcsolódik a némethez – mondta Orbán Viktor azt követően, hogy a héten már a második stratégiai partnerségi megállapodást írta alá a kormány nevében, ezúttal Martin Jägerrel, a Daimler AG kül-és közpolitikai kapcsolatokért felelős alelnökével. A megállapodás fő elemei közé tartozik a szakképzés továbbfejlesztése és támogatása a régióban, a magyar felsooktatási járműipari kutatási projektek segítése, valamint a hazai beszállítói kör erősítése.

 A Daimler ezenfelül részt kíván venni a közlekedést érintő nyilvános pályázatokon, és – mint a megállapodás fogalmaz – megvizsgálja a fenntartható mobilitási koncepció bevezetésének magyarországi lehetőségeit is. A magyar kormány kifejezi azon szándékát, hogy erősíti a hazai befektetési feltételeket, és még vonzóbbá teszi a külföldi vállalkozások számára Magyarországot. A konkrét intézkedések és lépések kidolgozásához egy, a Nemzetgazdasági Minisztérium, a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA), a Daimler AG és a Mercedes-Benz Manufacturing Kft. képviselőiből álló munkacsoportot hoznak létre.

A miniszterelnök úgy fogalmazott, a magyar–német kapcsolatok jövőbeli összetartó ereje, „cementje” a modern német gyáripar megjelenése, tartós jelenléte Magyarországon, valamint a magyar gazdaság modernizálásában játszott német szerep. Martin Jäger, a Daimler kül- és közpolitikai kapcsolatokért felelős alelnöke arról beszélt, hogy a cég mindig hathatós támogatást kapott a kormánytól és Kecskemét városától. „Együtt kívánjuk Magyarországot, mint befektetési helyszínt fejleszteni” – mondta.

A Daimler AG az év elején nyitotta meg kecskeméti kompaktautó-gyártó üzemét. Az idén a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) befektetésösztönzési főosztálya által regisztrált adatok szerint a külföldi befektetők elsősorban a járműipar beruházási lehetőségei iránt érdeklődnek. A megkeresések amerikai, kanadai, német és francia nagyvállalatoktól érkeztek, a Daimler és Audi nagyberuházások sikere, azok multiplikátor hatása révén.

A hosszú távú stratégiai megállapodások a miniszterelnök szerint a gazdaságpolitika „unortodox” eszközei. Az aláírt szerződések ugyanakkor inkább a „jó viszony” deklarációjának tekinthetők, mintsem részletes akciótervnek. Ez persze nem kevés. Mint Orbán Viktor az Alcoával kötött megállapodás aláírásakor hangsúlyozta, „a kormányzattal kialakított bizalmi kapcsolat stabilitást és kiszámíthatóságot ad a cég számára”. A kabinet a tervek szerint az idén mintegy 40 céggel állapodik meg, a következőt tervek szerint a Suzukival és a Hankookkal írják alá.

Coca-Cola

Az első stratégiai szerződés szerint a kormány és az üdítőital-gyártó félévente egyeztet, a konfliktusokat pedig „barátilag, egymás közt rendezik”. A Coca-Cola tavaly 80 milliárd forintos árbevételt ért el, ennek 90 százalékát a magyar piacon realizálta. A dunaharaszti székhelyű, két palackozó üzemet és 9 regionális elosztó központot működtető vállalat 1400 dolgozót foglalkoztat, többségüket értékesítési és a logisztikai területen. A Coca-Cola magyarországi gyártókapacitásának kialakítására és fejlesztésére 100 milliárd forintot fordított.






Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.