Ha csak a Papp László Sportaréna eseménynaptárát böngésszük, akkor úgy is tűnhet, hogy a hazai koncertpiac, köszöni szépen, de jól van. Ma énekel Diana Krall, egy hét múlva pedig az év talán legnagyobb dobásaként a Muse koncertezik, húsz kamionnal érkezik a felszerelésük az egy nappal korábbi bécsi fellépésről.
Logisztikai problémák miatt ugyanakkor elmarad Lionel Richie fellépése. Jó hír viszont, hogy jövőre búcsúturnéra indul a Vaya Con Dios, a Dani Klein énekesnővel a nyolcvanas években népszerűvé vált belga zenekar, és az utolsónak mondott koncertsorozat egyik állomásaként áprilisban a magyar közönség is meghallgathatja a 12 ezer fő befogadóképességű arénában. „Idén kevesebb nagy bulink volt, mint tavaly. Nem jöttek nagy sztárok, de a kínálati oldal is kisebb volt” – mondta a Világgazdaságnak Borsos László, a Live Nation ügyvezető igazgatója. Hozzátette: jövőre viszont jönnek nagy nevek: Roger Waters előadja a The Wall-t, és a Depeche Mode is bemutatja új albumát. A helyszín sem mellékes, ugyanis mindkét produkció a romos Puskás Ferenc Stadionban lesz.
A közelmúltban többek között a Metallicát, a Rolling Stonest és Rihannát Budapestre csábító Live Nation igazgatója szerint ennek az adja a pikantériáját, hogy idén nyáron éppen azért nem sikerült Budapestre csábítaniuk a Red Hot Chili Peppers-t (RHCP), mert akkor még úgy lehetett tudni, hogy az egykori Népstadiont eldózerolják, az új stadion pedig legjobb esetben is csak 2015-re készülne el. „Mi szerveztük az amerikai banda zágrábi, bukaresti és szófiai koncertjét, így különösen fájó, hogy éppen hozzánk nem jöttek el” – fogalmazott Borsos László. Szintén nem szerepelt Budapest Lady Gaga 21 európai turnéhelyszínei között, Bukarest és Szófia viszont igen, bár ennek elsősorban gazdasági oka volt. A Sziget számára mindig is gondot okozott, hogy a fesztivált augusztus elején tartják, ami általában kívül esik a legtöbb zenekar európai turnéidőszakán.
„A Szigetnél pici áremelkedés lesz. Nagyon egyszerű az ok: muszáj valamennyire követni az inflációt. Évről évre egyre többet kell fizetnünk ugyanazokért a szolgáltatásokért, és egyre nagyobb kiadást jelentenek a nemzetközi fellépők gázsijai is. Emellett a kiadásaink nőnek, nem tudjuk már tovább faragni a költségvetésünk kiadási oldalát és emellett nem növelni a bevételt” – mondta lapunknak Vető Viktória, a Sziget Sajtóiroda vezetője. Vagyis a fogyasztók szempontjából júliustól hiába sorolták kedvezőbb, 18 százalékos áfakulcs alá a nemzetközi jelentőségű szabadtéri zenei fesztiválok belépőjegyeit. Egy napijegy elővételben 13 ezer forintba, a helyszínen 14 ezer forintba fog kerülni. A hazamenős bérletért elővételben 49 ezer forintot, a helyszínen 58 ezer forintot kell fizetni. Az ottalvós bérlet pedig 58 ezer forint, illetve 66 ezer forint lesz. Mindez a napijegy esetében ezer, a bérletek esetében pedig háromezer forintos áremelkedést jelent. „Mi továbbra is 27 százalékos áfával számolunk.
Ez mindenképpen versenyhátrány, hiszen Prágában 14 százalékos, Lengyelországban pedig csak 8 százalékos adó terheli a belépőjegyeket. Az általános gazdasági helyzet is okozta, hogy megtört a folyamatos fejlődésünk, de fele akkora bevétel mellett is nyereségesek tudunk lenni, hiszen a kiadásaink is csökkentek” – magyarázta Borsos László.
Vég Márton-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.