BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mi a fő gond a budapesti irodapiacon? - Meglepő válasz

Alacsony ingatlan kockázati prémium, magas befektetési aktivitás, erős helyi kis-és középvállalati szegmens, valamint érett és kiszámítható szabályozói környezet – ezek a tényezők befolyásolják az adott várost abból a szempontból, hogy vonzó vagy éppen kevésbé érdekes irodalokációként tekintenek rá a bérlők és a befektetők – véli Polster Tamás, a DTZ EMEA régió tanácsadási vezetője.

Az irodapiac alapvető problémája Budapesten nem elsősorban a külföldi befektetések elmaradásában keresendő, hanem a helyi KKV-szektor gyengeségében. A mai budapesti irodapiacnak nevezett kb. 3 millió nm-nyi terület csak egy kis hányada a tényleges piaci igénynek, mert a KKV-k nagy részének még nem megengedhető modern bérirodaház használata. Hasonló szerkezetű nyugat-európai városokban a modern irodapiac gyakorlatilag lefedi a teljes igényszintet. Brüsszelben pl. több mint 10 millió négyzetméternyi modern irodapiacra van ma igény – mondta Polster Tamás.
 
Budapest akkor lesz egy sikeres üzleti lokáció és sikeres ingatlanbefektetési piac, amikor a helyi KKV hálózat megerősödik: ez fogja 3 millióról 6-ra felvinni az igényszintet és minőségi fejlesztések számara elfogadható bérleti színvonalat teremteni. Természetesen fontosak a nagy nemzetközi cégek és meg kell teremteni számukra a belépés feltételeit, de nem ezek fogják a piacot meghatározni – tette hozzá a nagy nemzetközi cégek döntéseit segítő szakember.
 
Ugyanakkor, nem lehet figyelmen kívül hagyni a fejlesztési szabályozási környezetet sem. Jelentősen csökkenti a kockázati prémiumot, ha tudatosan lehet tervezni és szabályozni városi szinten, ha pontosan lehet tudni; hogy hova és milyen mennyiségben lehet üzleti célú ingatlant (irodaház, bevásárlóközpont) fejleszteni. A sikeres fejlett nyugat-európai piacokon évtizedek óta erősen korlátozzák a nagyméretű kereskedelmi egységek fejlesztését és ennek nem csak a társadalom, de a befektetők is élvezik a hosszú távú előnyeit.
 
Közép-Európa fő versenyelőnyei a globális versenyben Polster Tamás szerint továbbra is a következők: minőségi és mennyiségi szakképzés a hiányágazatokban (műszaki szakmák, IT, stb.), flexibilis munkakörülmények, alacsony bérszínvonal, viszonylag jól működő infrastruktúra és államigazgatás. Minden városnak ki kell építenie a tudásalapú klasztereit.
 
Más régiós városokkal való összehasonlításban Polster Tamás kiemelte, hogy Budapest kiemelkedik akár Varsóval szemben is abban, hogy itt könnyű olyan szakembereket találni, akik beszélik a régió már országainak nyelveit. Ez hatalmas előnyt jelent Prágával és főleg Varsóval szemben; régiós központnak ilyen szempontból ideális lehet Budapest.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.