Összeállt azon orosz hadiipari vállalatok feketelistája, amelyek az idén együtt 474 millió dollárnyi termékkel maradtak adósai a hadseregnek, írja a Vedomosztyi. A szállítási határidőt be nem tartók között van a korrupciós botrányba keveredett Oboronszervisz és annak néhány leányvállalata is. A cég azért is érdekes, mert ügyében érintett volt Anatolij Szerdjukov korábbi védelmi miniszter is.
Az orosz lap Jurij Boriszov védelmi miniszter-helyettes tájékoztatójáról tudósított, aki elmondta, hogy késésben vannak egyes hajóépítők és harckocsi gyártók is. Nem teljesítette idei szállítási határidejét például a Tupoljev repülőgépgyártó, az Amur hajógyár, de a Szevmas sem, amely Oroszország egyetlen atomtengeralattjáró gyártója. Összességében persze tartották a határidőt az érintett szállítók.
A fegyelmezetlenség azért is bosszantó, mert az orosz kormány 2020-ra ma még kísérleti stádiumban lévő fegyverekkel akarja felszerelni a hadsereget, 2013-ra pedig az ideinél bő 40 százalékkal többet, 1,3 ezermilliárd rubelt különített el a központi költségvetésből. A 2013-2015-ös időszakra vonatkozó szállítási szerződéseket április közepéig kívánja megkötni a minisztérium. A következő években beszerezne néhány új terméket, 2014-től például Armata harckocsit. Az első tétel 16 járműből állna, de a gyártó Uralvagonzavod összesen 2300-at fog szállítani belőle, 2020-ig, erről korábban a gyár vezérigazgatója, Oleg Szajenko beszélt.
Boriszov tájékoztatása szerint a hadsereg 2013 és 2015 között emberi irányítás nélküli repülő rendszert beszerezne, miután a belföldi gyártók javítottak termékeik minőségén, és bebizonyították, hogy képesek versenyre kelni e rendszerek nemzetközi gyártóival. A kormány ugyanis 2009-től izraeli robotrepülőket (drón) vásárol, mert az orosz gyárak nem tudták szállítani a megfelelő minőséget. Azóta azonban – mondta Boriszov – az import alapján megindult a hasonló termékek oroszországi előállítása. „A belföldi vállalatok felülvizsgálták a terveiket, korszerűsítették tevékenységüket, ennek köszönhetően mára sokuk ugyanolyan minőségű légi rendszereket tud gyártani, mint az izraeli Israel Aerospace Industries, a világ vezető repülőgép gyártója” – jelentette ki a miniszter-helyettes.
Oroszország 2011 és 2020 között több mint 20 ezermilliárd rubelt kíván védelmi beszerzésekre költeni.
Oroszország 2011 és 2020 között több mint 20 ezermilliárd rubelt kíván védelmi beszerzésekre költeni. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.