BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nagyon alacsonyak a hazai szállodai szobaárak

Szobafoglaltságban a középmezőnybe verekedték magukat a budapesti szállodák, de árbevételben továbbra is sereghajtók maradtunk, derül ki a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének a KSH és az STR riport adatai alapján összállított, a nemzetközi és hazai szállodaipar 2012 január – októberi teljesítményét elemző legfrissebb trendriportjából. Globális áttekintésben 2012 január–október között nemzetközi viszonylatban a legjobb teljesítményt a korábbi hónapokhoz hasonlóan Közel–Kelet, Ausztrália & Óceánia és Délkelet–Ázsia szállodái érték el – írja a Turizmus Online.

Az év első tíz hónapjában Európában a szállodai REVPAR mutató átlagos 5,2 százalékos növekedését magasan felülmúlta a Kelet–Európában elért 9,1 százalékos növekedés. Ennek ellenére az ebben a régióban elért 54,5 euró 23,4 százalékkal az európai átlag alatt van.  magyarországi szállodák teljesítménye Közép–Kelet Európában – a vizsgált 5 ország között - idén január–október hónapokban elsősorban a nagyon alacsony szállodai árak miatt csupán a szlovákiai hotelekét múlta felül.

Az STR riportban szereplő 31 város között 2012 első tíz hónapjában Budapest szállodái szobafoglaltságban a 24. helyen végeztek, Athént, Pozsonyt, Bukarestet, Lisszabont, Madridot, Milánót és Vilniust megelőzve. Nettó átlag szobaárban az időszakban 29-edikek lettünk, Pozsony és Vilnius előtt. Nettó REVPAR-ban a 28. hely jutott Budapestnek, ebben Pozsony, Bukarest és Vilnius eredményeinél voltak jobbak a hazai hotelek – írja a Turizmus Online.

2012 októberében Budapest szállodái az STR riport szerint a vizsgált európai városokhoz képest a korábbi hónapoknál jobb eredményt értek el. Ebben a hónapban 31 város között szobafoglaltságban a középmezőnyt jelentő 17. helyet érték el szállodáink. Ennek ellenére nettó átlag szobaárban csak a 27-edikek, nettó REVPAR- ban ugyancsak a 27-edikek lettek a fővárosi hotelek. 2012 októberében a magyarországi szállodai kapacitás, a szobák száma országos viszonylatban a bázis szinten maradt, Budapesten minimális mértékben, 0,7 százalék-kal nőtt, a Balatoni régióban 6,5 százalékkal csökkent.

A hazai szállodák 2012 január – októberi teljesítményéről megállapítható, hogy elsősorban a külföldi szállodai vendégéjszakák változatlanul gyors ütemű emelkedése, az euró/forint árfolyamának múlt évhez képest 6,1 százalékos gyengülése ellenére a szállodák bevételi teljesítményét komplexen kifejező mutató, a REVPAR (egy kiadható szobára jutó árbevétel) csak 6,1 százalékkal nőtt, ami a KSH szerinti 6 százalékos inflációt alig haladja meg.

A KSH adatai szerint Magyarországon idén január–október között a szállodák átlagos foglaltsága 48,9 százalék (a bázisnál 1,1 százalékponttal magasabb), a bruttó átlag szobaár 14 734 forint (bázis i. 103,6 százalék) volt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.