BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Olaj bevásárlás - A kínaiak már Kanadában vannak

Kanada megnyitotta energiatartalékainak a kapuját Kína előtt; több hónapon át tartó heves vita után az ottawai kormány rászánta magát arra, hogy engedélyezze a Nexen kanadai olajtermelő eladását a kínai CNOOC állami konszernek 15 milliárd dollár ellenében. Ez eddig a legnagyobb vállalatfelvásárlás, amelyet a Kínai Népköztársaság külföldön eszközölt.

Kína a vásárlás nyomán hozzájut a kanadai olajtartalékokhoz, amelyek a világon a harmadik legnagyobbnak számítanak Venezuela és Szaúd-Arábia után. Ugyanakkor az észak-amerikai ország ismételten hozzájut a hatalmas erőforrásai feltárásához szükséges külföldi tőkéhez, és egyben Ázsiában az Egyesült Államok mellett a második támpontot építi ki energiaexportja számára.

A kanadai kormány a hét végén hozzájárult egy másik energiatermelő megvásárlásához is. A kanadai Progress Energy Resources céget a malajziai Petronas vásárolja meg, átszámítva jó 4 milliárd euróért. Az ügyletet először a kanadai ipari miniszter leállította, amíg a Petronas nem volt kész messzemenő engedményekre. A Nexen esetében is nagyvonalúnak mutatkozott a vevő és végül is elhárította a kínai tulajdonossal szemben táplált politikai aggodalmakat. Az ottawai kormány üdvözölte a CNOOC-nak a befektetésekre, a foglalkoztatásra és az üzleti transzparenciára vonatkozó ígéreteit. A 8 milliárd amerikai dollárra rúgó eszközöket Calgaryból felügyeli a kínai cég, és a teljes menedzsmentet és munkaerő-állományt megtartja.

A kínai vállalat a termelést 20 százalékkal, a biztosított készletet pedig 30 százalékkal növeli az üzleti terv szerint. Kínai elemzők rámutatnak arra, hogy a CNOOC levonta azokat a tanulságokat, amelyeket az Unocal 2005-ös sikertelen felvásárlási kísérlete során szerzett.

Az ottawai kormány a saját soraiban támadt heves ellenállás ellenére arra a következtetésre jutott, hogy a Nexen átvétele Kanada hasznára válik, ugyanakkor Stephen Harper miniszterelnök egyértelművé tette, hogy a jövőben már nem engedélyeznek ilyen szerződéseket. Az újabb szabályozás szerint ugyanis állami tulajdonban lévő külföldi konszernek csak kisebbségi részesedéshez juthatnak kanadai vállalatokban. Harper bizakodóan nyilatkozott arról, hogy a jövőben további cégek fektetnek be a kanadai olajforrásokba. Az országnak ehhez külföldről érkező pénzre is szüksége van. Ugyanakkor politikusok és közgazdászok kizártnak tartják, hogy a következő tíz évben saját erőből elő lehet teremteni azt az átszámítva 509 milliárd eurót, amire a nyersanyagszektornak igénye van.

A Nexen megvásárlása csak az első lépés a globális terjeszkedés folyamatában - idézi a China Daily Lin Bocsiangot, a China Center for Energy Economic Researc igazgatóját. A kínai vállalat 4,3 milliárd dollárnyi adósságot vesz át a kínai versenytárssal, emellett a Nexen nettó profitja 85 százalékkal 59 millió dollárra csökkent a harmadik negyedévben az előző negyedhez képest. 

A Nexen-megvásárláshoz egyébként még brit és amerikai hozzájárulásra is szükség van, de a Macquarie Research elemzői szerint ezzel már nem lehet gond, mivel a brit kormány befektetőbarát, az amerikai részesedés a Nexenben pedig mindössze 5 százalék. "Lehetséges, hogy érzelmektől fűtött és zajos lesz a vita, de végül megszerzik az igent Washingtontól" – idézi a Platts James Hubbard és Aditya Suresh elemzőket. A Nexen jelentős brit palagáz-érdekeltsége és a kanadai Albertában található olajhomok projektje mellett a Mexikói-öbölben is rendelkezik lelőhellyel. Utóbbi egyébként inkább gondot okozna a CNOOC-nak, ha ugyanis Washington befektetésre kényszerítené itt a kínai céget, azzal csökkenne a készlet és a kitermelt mennyiség is a cég egészét nézve, de a veszteség korlátozott lenne a BOCOM International elemzője szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.