BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orosz-amerikai atomvita: nagy a tét

Néhány mások átsl leüthető labdát is útnak indított Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a napokban, amikor Csehországban az amerikai gyártámányú atomerőmű építéséért lobbizott. A cseh és az orosz illetékesek gyors reagálása szerint a csehek több szempontból is jobban járnának, ha a tenderen a cseh-orosz páros futna be.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter azért lobbizott a cseh kormánynál, hogy az amerikai Westinghouse nyerje el azt a tendert, amelyet a temelíni atomerőmű két új blokkjának építésére írtak ki.

A beruházás körülbelül tízmilliárd dollárba kerülne. Szerinte és és ezt követően az amerikai sajtóban is megjelent szakértői vélemények szerint a tender elnyerésével kilencezer munkahely létesülne az Egyesült Államokban, Csehország pedig ezzel a döntéssel diverzifikálná energiaellátását, csökkentve az Oroszországtól való, energetikai függését. Idézünk néhányat az ezt követően elhangzott, cseh és orosz reagálásokból.
 
Dana Drabova, a Cseh Állami Atomenergetikai Bizottság elnöke
Drahova egy cseh tévéinterjúban elmondta, hogy bár a temelíni atomerőmű építésének befejezésére kiírt pályázaton induló mindhárom pályázó megfelel a magas fokú biztonsági előírásoknak,  mindegyiknek vannak gyenge pontjai is. A Westinghouse esetében például hiányoznak a referenciák.

Miroslav Fiala, a  Škoda JS vezérigazgatója
A vezérigazgató szerint a cseh-orosz Skoda-Atomsztrojexport konzorcium győzelme esetén 10 ezer munkahely létesülne Csehországban szemben a 9 ezer amerikai munkahellyel. Ehhez kapcsolódó ágazatokban keletkező 60-80 ezer munkahely járul, plusz a helyi adóbevételek és a cseh infrastruktúra fejlődése.
Emlékeztetett, hogy a cseh-orosz MIR-1200 konzorcium létrehozásával a cseh gazdaság fejlesztése és csehországi  munkahelyek teremtése volt a cél. Mivel cseh cégek építik, a projekt értékének 75 százalékban Csehországban marad. "Harmincéves tapasztalatom birtokában állíthatom, hogy a cseh atomenergetikai ipar rendelkezik mindazzal a tudással, ami egy atomerőmű felépítéséhez szükséges. Ha csak valami előre nem látható körülmény nem lép fel,  nincs ok az aggodalomra a késés vagy a költségnövekedés miatt" – jelentette ki. Kiemelte, hogy Oroszországban a kalinyini  erőmű hamarabb készült el, és a tervezettnél 10 százalékkal kevesebbe került. A novovoronyezsi 2009 óta az eredeti ütemterv szerint készül, 2014-ben adható át az első és 2016-ban a második blokk. Közben a Roszatom az összes konkurensénél több erőművet épít.
Másrészt a cseh-orosz konzorciumban részt vevő cseh cégek beszállítóként részt vehetnek a Roszatom által a világ más részében épülő atomerőművek létesítésében.

Valerij Jazev,  az orosz duma környezetvédelmi bizottságának elnökhelyettese
Valerik Jazev azt emelte ki, hogy amikor olyan hatalmas projektekről van, mint a 2000 megawattos temelíni új blokkok építése, nem egyszerűen atomenergetikai létesítmények építéséről van szó, hanem az atomenergetikával kapcsolatos egész ágazatok fejlesztéséről, ami a gazdaság egészére kihat, új munkahelyek teremtését és jelentős befektetéseket jelent. Jazev is szembeállította a 9 ezer amerikai munkahelyet a 10 ezer csehországival, ami miatt Csehországnak nyilván vonzóbb, ha a Skoda és az Atomsztrojexport konzorciuma győz a tenderen. Mint kijelentette: az állítás, hogy amennyiben Csehország az amerikai projektet választaná, ez csökkentené az ország energiafüggőségét Oroszországtól nem több, mint üres retorika. Nyilván azért folyamadnak politikai érvekhez amerikai részről, mert technológiai téren nincs mivel dicsekedniük. A Westinghousenak nincs referenciája az ajánlott blokkokra, azaz egyelőre csak papiron létezik. Oroszország viszont Kínában már felépített egy ilyen erőművet, a tianwani ma a világ legbiztonságosabb erőműve."

Szergej Kondratyev, az Energetikai és Pénzügyi Intézet gazdasági osztályvezetője
A szakember arról beszélt, hogy a cseh atomenergetikai ipar a kezdetektől fogva szoros kapcsolatban áll az orosz atomenergetikai iparral. Együttműködnek az építési terv kidolgozásában, a szakemberek felkészítésében és közös  kutatásokban is. Jelentős az együttműködés a Roszatomhoz tartozó cseh gépgyártó vállalatokkal és a nukleáris fűtőanyag módosításával foglalkozó k+f központtal is. E munkákban a cseh vállalatok az eddiginél nagyobb arányban vehetnének részt a cseh-orosz tendergyőzelen esetén. Az atomerőmű hatékonyságát pozitívan befolyásolná az is, hogy az összes eddig épített cseh blokk szovjet terv alapján készült, így könnyen megoldható a szakemberellátás. Az orosz ajánlat elfogadásával a csehek sokkal könnyebben tudnák üzemeltetni a blokkokat és az üzembe helyezés is jóval kevesebb időt venne igénybe.

Kondratyev kiemelte, hogy míg a Westinghouse az elmúlt 30 évben nem épített egyetlen atomerőművet sem, Oroszország az utóbbi 25 évben több mint 20 blokkot világszerte. Jelenleg 9 blokk építése folyik Oroszországban és több mint húszé külföldön, többek között Törökországban, ahol az erőmű az uniós előírásoknak megfelelően épül. Az Oroszország által épített kínai tianvani atomerőmű számít a legbiztonságosabbnak a világon.
"Természetes, hogy az amerikaiak számára központi kérdés a munkahelyteremtés. A gazdasági nehézségek idején bármelyik ország külpolitikai vezetője ugyanígy lobbizna, ugyanakkor az orosz ajánlat a meggyőzőbb. A Roszatom nagyfokú tapasztalatra tett szert az atomerőművek építésében, nem egy referenciával rendelkezik. A megrendelő a gyakorlatban tapasztalhatja meg, hogyan működik egy orosz típusú atomerőmű, és az esetlegesen felmerülő nem várt helyzeteket hogyan oldják meg a szakemberek. Az orosz ajánlat mellett szól az is, hogy az Európai Unió részéről jelenleg is érvényben van az a szabály, mely  szerint az atomerőmű építőjének referenciával kell rendelkeznie. Továbbá az orosz javaslat mellett szól az a tény is, hogy Csehország annak a Németországnak szomszédja, amely az utóbbi időben − néhány más európai országgal együtt − az atomenergia ellen fordult, ezért a közvéleményt minden bizonnyal foglalkoztatni fogja, mennyire biztonságos  és máshol már kipróbált erőmű épül a szomszédságában" – fejtette ki.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.