Egyre inkább úgy fest, hogy a jövőben is a pénzbírságokra korlátozódik a szabadalmi jogok megsértésnek szankcionálása az Egyesült Államokban.
A hét elején ugyanis a helyi igazságügyi minisztérium, illetve az amerikai szabadalmi hivatal közös nyilatkozatban foglalt állást a termékbetiltások ellen, hangsúlyozva, hogy ilyen büntetésre a legritkább esetben, és csak igen speciális helyzetekben kerülhet sor.
A két szervezethez nem sokkal később a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság is csatlakozott, amely a szaktárca és az ilyen ügyekkel megbízott hivatal közleményét annyival egészítette ki, hogy a szabadalmi jogok megsértése esetén a szankciók során továbbra is monetáris eszközöket kell használni.
Szakértők szerint a hét elején kiadott állásfoglalás tulajdonképpen az Egyesült Államok Nemzetközi Kereskedelmi Bizottságának (ITC) szánt üzenet, a szervezet ugyanis a közelmúltban többször is megszellőztette, hogy – különösen az okostelefon-szegmensben – termékbetiltásokkal szankcionálhatják, ha valamely vállalat figyelmen kívül hagyja a szabadalmi jogokat. Az elmúlt hónapokban a szektor számos vállalata – többek közt a Samsung és az Apple – esetében is felmerült, hogy egyes készülékeik értékesítését felfüggesztenék a világ legnagyobb gazdaságában.
A termékbetiltások azért kerültek az elmúlt időszakban a figyelem középpontjában, mert számos ágazati szakértő úgy ítélte meg, hogy a pénzbírság nem a megfelelő büntetés szabadalmi viták esetén, nincs meg ugyanis a kellő visszatartó ereje. Sokan az eddigi legnagyobb visszhangot kapó Apple és a Samsung közötti per esetében is úgy ítéltek meg, hogy a dél-koreai gyártó „olcsón megúszta” a bíróság által kiszabott bő egymilliárdos dolláros bírsággal, a cég ugyanis ennél jóval többet nyert az Apple termékeinek másolásával.
Más kérdés, hogy több elemző szerint a termékbetiltásokkal sem lehetne megfékezni a szabadalmi vitákat. A technológiai szektorban ugyanis rendkívül rövid idő telik el az egyes gyártók termékeinek piacra dobása között, így mire ítélet születik egy perben az esetek nagy részében a támadott készülék már kifutó modellnek számít, aminek elvesztése viszont nem okoz komoly fejfájást a szabadalmi jogokat páros lábbal tipró vállalatoknak.
Pereskedő cégek
A The New York Times ősszel kiadott összefoglalója szerint az elmúlt fél évtizedben az okostelefon-szektorban a legtöbb szabadalmi perben az Apple volt érintett, az almás cég jogászai közel 150 különböző ügyben jártak a bíróságra. Nem sokkal marad el az iPhone gyártójától a Samsung, illetve a Google által másfél éve megvásárolt Motorola sem, a piacon kisebb erőt képviselő vállatok – így például a Nokia, az LG és a Sony – jogi képviselőinek azonban jóval kevesebb dolga van. A legtöbb vitás ügye egymással a Motorlának és az Apple-nek van, de utóbbi társaság számos szabadalom miatt perli például a HTC-t is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.