A nemzetgazdasági miniszter rendeletben szabályozta azokat a tevékenységeket, amelyek villamos energia termelését, szállítását és átalakítását célzó létesítmények közelében végezhetők.
Meghatározza azt is, hogy az adott berendezéseknek és eszközöknek – az azokban lévő névleges feszültség nagyságától függően – mekkora környezetére vonatkozik a szabályozás, azaz a létesítménytől hány méterig és irányokba terjed ki az úgynevezett biztonsági övezet. A területnek persze eddig is megvoltak a maga szabályai, ezeket legutóbb a 2007-es áramtörvényben rögzítették. A mostani rendelet az atomerőműre és annak biztonsági övezetére nem vonatkozik.
Mint az utóbbi kifejezés is utal rá, a rendelet fő célja, hogy a létesítmények környezetében történő események ne zavarhassák a biztonságos működését, ne lehessenek üzemzavar, kárkeletkezés, vagy baleset okozói. Éppen ezért a villamos berendezések közelében végezhető tevékenységekre vonatkozó előírások magukra az üzemeltetőkre is vonatkoznak, ha pedig harmadik személy kíván valamit megváltozatni e berendezések környezetében – például árkot ásni, talajt feltölteni, figyelmeztető táblát elhelyezni, más eszközt telepíteni, építményt létesíteni, bármit is tárolni –, ahhoz az üzemeltető írásos engedélyét kell kérniük. Utóbbi csak akkor adhat engedélyt a kért változtatásra, ha az nem ütközik a jelen rendelettel, vagy az ebben nem szabályozott területek esetén a már eddigi is érvényes szabályozással. Ekkortól már az engedély kérője felelős az előírások betartásáról.
Ízelítőül: a föld feletti vezeték biztonsági övezetében tilos például oszlopot, tornyot, önálló tartószerkezetet, darut, állványzatot állítani, robbanás- és tűzveszélyes anyag tárolására alkalmas tartályt elhelyezni, üzemanyagtöltő állomást építeni, gémeskutat, nyitott állapotban a felszíntől mért 4 méternél magasabb sorompót, valamint magaslest, lőteret létesíteni. Tilos a körzetben a sárkányrepülés, a motorral hajtott vagy motor nélküli ernyőrepülés, a hőlégballonnal történő repülés, a sárkányeresztés, a repülőmodellezés és a horgászat is. És persze, nem szabad felmászni sem jogosulatlanul a vezeték oszlopára. Nem szabad robbantani, és bármely anyagot is csak úgy szabad tárolni, hogy az ne akadályozza a nyomvonal és az oszlopok járművel való megközelítését. További korlátokat is meghatároz a rendelet az egyébként ott tárolható anyagokkal kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.