Januárban 428, az elmúlt három hónapban pedig havonta átlagosan 540 építőipari cég szűnt meg Magyarországon. Ez 46, illetve 49 százalékos növekedés a megelőző év azonos időszakához képest. „Tavaly nyáron jogszabályi változások miatt kezdett növekedni a megszűnések száma, ami most ezen a szinten stabilizálódni látszik” – nyilatkozta Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója.
Tóth Tamás szerint a növekedési ütem magas, de a helyzet mégsem drámai, hiszen javarészt arról van szó, hogy már jó ideje nem működő cégeket zárnak be a hatóságok, sokszor éppen azért, mert semmilyen életjelet nem adnak, így beszámolási kötelezettségeiket sem teljesítik. „Az ilyen cégek nyilván nem fognak hiányozni a termelésből. Ott van azonban az az egyre nagyobb hányad, amelyik éppen most válik fizetésképtelenné, vagy a jövőt érzik kilátástalannak a tulajdonosok” – véli az Opten igazgatója.
Ez utóbbi körről árulkodnak a végelszámolási és felszámolási adatok. A cégbíróságok tavaly március óta nem indítanak kényszer-végelszámolást, így a januárban közzétett 104 végelszámolás zöme már olyan eljárás, amelyet a tulajdonosok kezdeményeztek saját cégük bezárása érdekében. Ezek több mint fele a tapasztalatok szerint felszámolásba fordul, miután a bezárandó cég kifizetetlen adósságot hagy maga mögött. Januárban emellett 300 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás. „Ez lényegesen kevesebb, mint egy évvel korábban, ugyanakkor beleillik a cégtörvény tavaly márciusi módosítása óta kialakult trendbe” – mondja az Opten igazgatója. Azóta, adminisztratív okok miatt, kevesebb a felszámolás és több a hatósági végzéssel véget érő cégkarrier.
„A cégek végnapjait meghatározó jogszabályok változásai miatt a törlések mellett jelenleg a legjobb indikátor a cégalapítás. Ez pedig azt mutatja, hogy a tavaly év eleji nagy cégalapítási hullám óta az új cégek bejegyzése nem akar visszatérni a korábbi szintekre” – hívja fel a figyelmet Tóth Tamás. Januárban mindössze 262, de az elmúlt három hónap átlagában is csak 268 céget hoznak létre havonta, miközben 2011-ben havonta 500 új társaságot is alapítottak az ágazatban. „Mindig elmondjuk, hogy az építőiparban a cégalapítások korábbi magas száma nem a vállalkozók töretlen optimizmusának volt a jele, így az alapítási kedv visszaesése akár kedvező jelenség is lehetne” – mondja az Opten ügyvezetője.
Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) felmérése szerint az ágazatban dolgozó társaságok csaknem 80 százalékának van kintlévősége. Ezek egy része a partnerek – alvállalkozók, beszállítók, munkavállalók – kifizetése érdekében hitelt vett fel, amit a bevételek elmaradása esetén is vissza kell fizetni. Ez esetenként megpecsételi az egyébként is nehéz helyzetben lévő cégek sorsát. A jogos járandóságok behajtása ügyében indított eljárások, perek elhúzódása miatt azok a vállalkozások, amelyek munkahelyeket hoztak létre és tartanak fenn, a kialakult körülmények miatt nem tudják a korrekt vállalkozási és foglalkoztatási feltételeket biztosítani, ami a cégek sokasodó megszűnéséhez vezethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.