Az újságnak az ukrán energetikai minisztériumtól egy név nélkül nyilatkozó forrás elárulta, hogy a múlt héten erről tárgyalt az energetikai kérdésekben illetékes Jurij Bojko ukrán miniszterelnök-helyettes és Alekszej Miller, a Gazprom orosz gázvállalat vezetője.
A lap szerint Kijev azért szánta rá magát erre a lépésre, mert elege lett az Európai Unió passzív politikájából, abból, hogy az Ukrajnát elkerülő gázvezetékek építésével az unió nem Ukrajna érdekeit védi, és nem nyújt segítséget abban sem, hogy elegendő földgázt vásárolhasson vissza Európától kedvezőbb áron, mint amennyiért most közvetlenül Oroszországtól kapja. Ráadásul az Európai Fejlesztési és Újjáépítési Bank (EBRD) is egyre szigorúbb feltételeket szab ahhoz, hogy hitelt nyújtson Ukrajnának csővezetékrendszere korszerűsítésére.
Az orosz-ukrán közös konzorcium létrehozásától Kijev azt várja, hogy a mostaninál lényegesebben kedvezőbb áron jut majd közvetlenül Oroszországtól a földgázhoz. A múlt év utolsó negyedében Kijev ezer köbméterenként már 430 dollárt fizetett az orosz gázért, ha viszont létrejön a konzorcium, várhatóan 280 dolláros áron kapja majd a földgázt.
Az ukrán minisztériumi forrás szerint ha létrejön a megállapodás, lekerülne a napirendről Ukrajna csatlakozása az Oroszország vezette vámunióhoz. Ezzel elhárulna egy akadály az elől, hogy Kijev az Európai Unióval köthessen szabadkereskedelmi megállapodást. Az EU részéről ugyanis többször jelezték Kijevnek, hogy kizáró ok lenne a vámuniós csatlakozás.
Szakértők ugyanakkor rámutatnak arra, hogy a csővezetékek közös ukrán-orosz üzemeltetésébe való beleegyezéssel Ukrajna a gázár csökkentése érdekében feladja azt a korábbi politikáját, amellyel függetleníteni akarta magát az oroszországi gázimporttól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.