Felgyorsulhatnak a héten az események a patikák tulajdonváltásával kapcsolatosan. Mint ismeretes, a kormány döntése szerint a patikákban a gyógyszerészi tulajdonhányadnak 2014. január 1-jére el kell érnie a 25, legkésőbb 2017. január 1-jére pedig minimum az 51 százalékot.
Az Európai Bizottság már tavaly fenntartásainak adott hangot a törvényileg kikényszerített tulajdon-váltás miatt, és ez év januárjában egy esetleges kötelezettségszegési eljárást megelőző pilot-projekt részeként kérdéseket is intézett a magyar kormányhoz. Az egészségügyi államtitkárság tájékoztatása szerint a válaszokat március 26-ig kell megküldenie hazánknak. Ugyancsak a héten – hivatalosan legkésőbb április 1-jéig, de az húsvét hétfőre esik – kell kidolgoznia az emberi erőforrások miniszterének és a nemzeti fejlesztési miniszternek a gyógyszerészek tulajdonrész-vásárlását megkönnyíteni hivatott patikaalap igénylésének részletes feltételeit. Azokat azonban egyelőre a finanszírozásra kijelölt MFB-nél sem ismerik. Amikor ugyanis megpróbáltuk megtudni, mekkora összeggel, milyen forrásból, mikor hozzák létre a patikaalapot, mikortól és konkrétan milyen konstrukcióban vehetnek ebből igénybe hitelt a gyógyszerészek, azt a választ kaptuk: „Részletekkel egyelőre nem tudunk szolgálni.” „A megfelelő időpontban a nyilvánosság elé fogjuk tárni az összes információt, amit az alap működéséről tudni érdemes” – tették hozzá, leszögezve: az alap július 1-jétől működni fog.
Hankó Zoltán, Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke is arról tájékoztatta a héten az országos elnökséget, hogy folyik a patikaalap előkészítése, és a kedvezményes hitelkonstrukció várhatóan ez év júliusától rendelkezésre áll.
A gyógyszerészek még tavaly nyáron személyesen Orbán Viktor miniszterelnöktől kaptak ígéretet pénzügyi segítségre a patikák törvényben előírt tulajdonhányadának megvásárlásához. A hírek egy kedvezményes kamatozású, államilag támogatott, hosszú lejáratú hitelkonstrukcióról szólnak, összességében tízmilliárd forintos nagyságrendben. Csakhogy több hozzáértő szerint a gyógyszerészek közül ezzel sem tud majd élni mindenki. Amelyik patikánál nem teljesülnek időre a törvényi feltételek, az elveszíti működési engedélyét. Korodi Karolina, a Hálózati Gyógyszertárak Szövetségének elnöke szerint az utóbbi években olyan drasztikusan romlott a patikák jövedelmezősége, hogy csak kevesen engedhetik meg maguknak, hogy eladósodjanak.
Mikola Bálint, a Magángyógyszerészek Országos Szövetségének elnöke pedig a Weborvos portálon számítással támasztotta alá ugyanezt. Eszerint vételárként ma egy patika havi forgalmi értékének egy-kétszeresét lehet elkérni. Budapesten egy húszmilliós forgalmú patika így maximum 40 milliót érhet, ennek az 51, de már a 25 százaléka is jelentős tehertétel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.