BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Magyar fejlesztés a fatolvajok ellen

A falopások elleni védekező rendszer kidolgozásán fáradoznak magyar kutatók a Pannon Egyetemen. A százmilliós fejlesztés végén vezetéknélküli hálózatba szerveződő szenzorok érzékelnék, ha illetéktelen teherautó jelent meg egy magán- vagy állami erdőben.

„Gyufaskatulya méretű, kevés energiát fogyasztó szenzorok kifejlesztésén dolgozunk, amelyeknek ráadásul viszonylag olcsóknak kell lenniük. Egy-egy érzékelő nem kerülhet többe néhány ezer forintnál” – nyilatkozta a vg.hu-nak Czúni László. A Pannon Egyetem docense hozzátette: „ezek az érzékelők összekapcsolódnának, és egy távoli számítógépről, akár egy asztali számítógépről is lehetne követni az általuk fogott jeleket. A kutatás során keressük azokat a technológiákat, amelyekkel olcsón meg lehetne valósítani a szenzorokat, és kutatjuk azokat a fizikai jelenségeket is, amelyekkel érzékelni lehet például egy elhaladó járművet” – fejtette ki a docens.

Az eddigi kutatások szerint az érzékelők rögzítenék a mágneses mező változását, így azt is, ha egy teherautó elhaladna mellettük. A tervek szerint mindezt kiegészítenék hang- és rezgésérzékeléssel is. Egy kellően pontos rendszer a várakozások szerint akár különféle járműveket is meg tud különböztetni. Ezzel lehetővé válna, hogy egy belépési engedéllyel rendelkező személyautó esetén ne riasszon a hálózat, ám a fatolvajok teherautójának megjelenése esetén működésbe lépjen a rendszer.

A mintegy százmillió forintos fejlesztés során jelenleg több feladaton, így például hardver- és szoftverfejlesztésen párhuzamosan dolgoznak a kutatók. A tervek szerint az év végére erdőbe telepíthető rendszerük lenne, megfelelő üzleti modell és befektető esetén a jövő év első felétől megvásárolható lenne a fatolvajok ellen védő riasztórendszer.


 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.