Amíg négy éve 8380 lakás épült a fővárosban kifejezetten értékesítési céllal, addig tavaly már csak 820. Az Otthon Centrum vezető elemzője, Déry Attila szerint az újépítésű ingatlanok forgalomcsökkenése mögött egyebek között a vevők bizalmatlansága is tapasztalható. A vásárlók ugyanis egyre kevésbé mernek vételár előleget fizetni még el nem készült lakásokra, ami komoly finanszírozási problémák elé állítja az ingatlanfejlesztőket.
Így szinte nincs újépítésű lakás-utánpótlás, ezért a már átadott, de még eladatlan lakáskészlet nagyon statikus: a vevők 3-6 hónappal később ugyanazokkal a lakásokkal találkoznak a kínálatban, amiket már korábban is láttak. Ez pedig egyre inkább a használt lakások felé fordítja őket.
A kereslet és a finanszírozási lehetőségek szűkülése, az áfa 20-ról 27 százalékra emelkedése és a lakásfejlesztési hitelek kamattámogatásának megszüntetése miatt az ingatlanfejlesztők jelentősen visszafogták magukat. Tavaly a használatbavételi engedélyek száma 17 százalékkal volt alacsonyabb, mint az azt megelőző évben, az építési engedélyek száma pedig 15 százalékkal csökkent 2011-ről 2012-re. Amíg 2005 és 2007 között 80-85 százalék körül alakult az értékesítésre épített lakások aránya, addig 2012-ben ez 50 százalékra esett.
Az elmúlt évben 10 560 lakásra adtak ki használatbavételi engedélyt, ami alig éri el a 2005-ös szint negyedét, ugyanakkor az építési engedélyek száma ötödére esett ez alatt az idő alatt. Ráadásul – különösen a fővárosban – egyre inkább a saját célú építkezések kerülnek előtérbe.
Az Otthon Centrum szerint a jelenleg is érvényben lévő keresletélénkítő intézkedések – a kamattámogatás és a szocpol – alacsony népszerűségük miatt nem élénkítik eléggé a piacot. Az újépítésű lakások áfájának legalább átmeneti csökkentése, esetleg a magánszemélyek számára átmeneti időszakra megnyíló ÁFA-visszaigénylési lehetőség jelentősen csökkentené az új lakások árát, így élénkülne a kereslet. Ráadásul egy ilyen lépés a 2012-es statisztikák alapján, 25 millió forintos átlagár mellett mindössze 5 milliárd forint bevételkiesést jelentene a költségvetés számára.
"Az újépítésű lakáspiacnak szüksége lenne további keresletélénkítő támogatásra, de a kínálati oldalról sem szabad elfeledkezni. A finanszírozási nehézségek és a magas kamatszint az ingatlanfejlesztőket is sújtják. Az MNB új gazdaságélénkítő programja, amely két százalékos kamat mellett kínál hiteleket vállalatoknak, éppen ezért nagy segítséget jelentene az ingatlanfejlesztők számára is" – mondta Déry Attila.
Az értékesítési idők az újépítésű lakások esetében is jelentősen megnőttek, ezért az alacsony kamatozású hitelek az ingatlanfejlesztők kockázatát is kezelhetőbbé tenné. A magas kockázati tényező sok fejlesztőt tart vissza a projektek indításától.
Az ingatlanfejlesztések beindulására a jelenleg nagyon gyengén teljesítő építőiparnak is szüksége lenne. Az intenzívebb fejlesztői aktivitás életet lehelhetne az építési telkek piacába is, nem is beszélve a bankok portfoliójában ragadt telkek, vagy félkész projektek értékesítéséről.
Ezen kívül az új lakások nem csak a lakásállományt gyarapítják, hanem általuk javul az állomány minősége is. A használt lakásokra kiadott energetikai tanúsítványok első tapasztalatai alapján az állomány jó része messze áll az újépítésű lakások legalább „C” energetikai besorolásától.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.