A tárgyalásokon nem a klasszikus téma, a vámok csökkentése kapja majd a fő hangsúlyt, miután a tarifák viszonylag alacsonyak (bizonyos védett szektorokat nem számítva a legtöbb termék esetében négy százalék körüli a vámszint), hanem a különböző kereskedelmi szabályozások, műszaki előírások harmonizálása. „A tárgyalások nagyon is gyakorlatias, technokrata egyezkedések lesznek, meg kell állapodni abban, mit tekintenek az óceán mindkét partján elfogadható szabványoknak, melyek például az adatvédelem mindkét fél számára kívánatos sztenderdjei, hogyan lehet elérni a kettősségek és felesleges átfedések kiküszöbölését” – emelte ki Dávid Péter. Az Amcham ügyvezető igazgatója azt várja, hogy az USA-ba exportáló magyar cégek a szabadkereskedelmi megállapodás révén kisebb bürokratikus és pénzügyi terhekkel szembesülnek majd.
A nem vámjellegű kereskedelmi akadályok leépítése várhatóan komoly vitákat eredményez a tárgyalásokon, hiszen mindkét fél azokat gyakran saját piaca védelme érdekében használja, ami különösen igaz a mezőgazdaságra. Részben a nem vámjellegű korlátozások okolhatók azért, hogy a 2011-es adatok szerint a magyar kivitel még egy százalékát sem érte el az élelmiszeripari termékek kivitele.
Hazánk tengerentúli kereskedelmi partnereinek rangsorában az USA áll az első helyen, amellyel szemben az utóbbi években rendre magyar többletet mutat az egyenleg. A hazai export mértéke és szerkezete elsősorban a hazánkban termelő multinacionális vállalatok üzleti döntéseitől függ. A legjelentősebb magyar exporttermékek 2011-ben a számítógép és gázturbina részegységek, mérőműszerek, merevlemezes meghajtók és gyógyszerek voltak.
További részletek:
vg.hu/davidpeter
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.