A vevőkövetelések vásárlásán alapuló faktorfinanszírozás – iparági adatok szerint – tavaly 862 milliárd forintot tett ki, amely 3 százalékkal elmaradt az előző évi összegtől. A teljes forgalomból mind nagyobb részt hasítanak ki a bankok és a banki hátterű faktorcégek, 2012-ben már a forgalom több mint 80 százaléka származott a piac banki szereplőitől a két évvel korábbi 66 százalék helyett.
„A vevőkövetelések faktorcégeknek történő eladásán alapuló finanszírozási forma új gazdasági ágakat is meghódított az utóbbi egy-két évben” - emelte ki Szabó Levente, a TakarékBank vezérigazgató-helyettese, a bank kizárólagos tulajdonában levő Takarék Faktorház Zrt. elnöke. Jelentősen nőtt a faktoringot igénybe vevő ipari vállalkozások száma, tavaly már 41 százalékkal részesedtek a forgalomból, az egy évvel korábbi 37 százalékkal szemben.
Szabó Levente szerint egyre ismertebb ez a finanszírozási forma a mezőgazdaságban is, a szektorra jutó 4 százalékos részarány már meghaladja a válság előtt a forgalom tizedét képviselő építőiparét is. Az agrárszféra előretörésében az uniós támogatások faktorálása játszik szerepet, amely iránt várhatóan idén is jelentős lesz a kereslet.
Iparági adatok szerint az erős finanszírozási háttérrel rendelkező faktorcégek csökkenteni tudták szolgáltatásaik árát, ami a nagyobb méretű vállalatok számára is jutányosabbá, egyszersmind vonzóbbá tette a szolgáltatást. A faktoring szerepét felértékelte az is, hogy részben megoldást jelenthet azon vállalatok számára, amelyek nehezebben jutnak forgóeszköz finanszírozáshoz, kockázatmérséklő jellege miatt pedig segíti ellátni forrással a kisvállalkozásokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.