BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fell kell mérni az ország erőforrásait

Nem volt érdemi intézményesített előrelépés energiahatékonyságban és megújuló energiák terén sem az elmúlt években, de például nukleáris téren és nemzetközi energiakapcsolatokban igen. Fel kell mérni az ország erőforrásait, és szükség van ásványvagyon-hasznosítási politikára és egy energiagazdálkodási kerettörvényre is Bencsik János szerint.

A hazai energiahatékonyság, energiatakarékosság terén az elmúlt években érdemi, intézményesített előrelépés nem történt.

Részeredmények azonban vannak – például az épületenergetika terén – lehetőségek pedig annál inkább Bencsik János, az Országgyűlés energetikai bizottságának elnöke szerint, aki a Világgazdaság energiakonferenciáján a hazai energiastratégia eddigi eredményeit értékelte. Ilyen lehetőség kínálkozik például a közvilágítás-fejlesztésben, a közlekedésben (CNG-üzemű járművek), a hűtés ésszerűsítésében, vagy az okos mérés bevezetésében. Van tere a fejlődésnek az épületenergetikában is, közben pedig a Magyar Nemzeti Banknak pedig érdemes lenne energiahatékonysághoz kapcsolódó, célirány hitelkihelyezéssel foglalkoznia.

Nem volt érdemi előrelépés a megújuló alapú energia termelésében sem. Itt a geotermia és a biomassza hőtermelő célú hasznosítása, a biogáztermelés, a szélenergia, és a napenergia is ígéretes. Kérdés, hogy milyenek lesznek a 2014-2020 közötti uniós támogatási lehetőségek, gza biomassza biogáz nap, szél, kérdés, hogy a 2014-20 időszakban milyen lesz a támogatási lehetőség.

Az már ismert, hogy ekkor minden uniós forrás igénybe vételének a feltétele lesz az éghajlatvédelmi szempontok figyelembe vétele. Erre azonban nem készültünk fel kellőképpen, ezért mielőbb fel kell mérni az ország erőforrás lehetőségeit.

A térségi, települési lebontásban is elkészítendő, teljes adatbázisnak az energiahordozókon és nyersanyagokon túl ki kell térnie például a talaj termőképességére, de a hulladékok felhasználási lehetőségeire is. Részben a természeti erőforrás kataszter felhasználásával össze kell állítani egy energiagazdálkodási kerettörvényt.

A fenti célokat is szolgálja a Magyar Földtani és Bányászati Intézetnél működő Nemzeti Alkalmazkodási Központ (NAK) munkája, amely az éghajlatváltozás hatásaival összefüggésben végez olyan vizsgálatokat, és segíti a kormány döntés-előkészítő munkáját, amelyek a fenntartható életformát szolgálják. Ennek részeként például készít egy éghajlatvédelmi stratégiát, szerepe van a dekarbonizációs útiterv alakításában, és kialakít egy nemzeti térinformatikai rendszert is.

Bencsik János szerint az energiastratégia megvalósítása az atomipar területén jól halad: a nukleáris termelés biztonságos, folyik az atomerőmű üzemidejének a meghosszabbítása, és elhárult az a veszély is, hogy megszűnne az atomenergia hivatal (OAH) függetlensége. Jól halad a gázimport diverzifikálásának előkészítése és energiakapcsolataink erősítése is. Csatlakoztunk a Déli Áramlat projekthez, épül a magyar-szlovák összekötő vezeték, hamarosan közösségi tulajdonba kerül a biztonsági gáztároló, létrejött a gáztőzsde, elindult a térségi árampiaci összefogás.

Megtörtént a lignit készletek újraértékelése is. Ennek kapcsán Bencsik János szükségesnek látja, hogy egységes ásványvagyon politikája is legyen az országnak.

Az erőmű-fejlesztési cselekvési terv kapcsán meghatározó, hogy a Mavir előrejelzése szerint a következő években évi 1 százalékos energiaigény növekedés várható. (Tavaly 1,2-1,3 százalékkal esett a felhasználás, és romlott a felhasználás hatékonysága is.) Az elmúlt évben nőtt az áramimport aránya, elöregedő erőműparkunk teljesítőképessége tovább romlott, az évi csúcsterhelés ideje átterelődött a nyári időszakra.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.