Nincsenek kellőképpen megkutatva a hazai ipari energiahatékonyság forrásai, jelentette ki Zarándy Tamás, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. üzletfejlesztési menedzsere a Világgazdaság energiakonferenciáján.
Ipari oldalon két módja van az energiahatékonyság javításának. Az egyik, hogy le kell építeni a leginkább energiaigényes ágazatokat. Ez az átalakulási folyamat azonban mára lezárult (ahogyan a többi új, uniós tagállamban is), lényegében megszűnt az energia-intenzív nehéziparunk. Marad a másik út, megmaradt iparunk energiahatékonyságának javítása. Ezek közül jelenleg fémkohászat használja a legtöbb energiát, majd következik a vegyipar, a nem fémes árványi termékek előállítása, utána a fa-, papír- és nyomdaipar. Jelentős az energiaigény járműgyártásban és az élelmiszeriparban is.
Tanulságos az EU által 2006-ban készített uniós MURE ötdimenziós energiahatékonysági modell. (A használt dimenziók a terület, az idő (2010-2030), az ágazat, az energiafajta, és támogatás intenzitása.)
A MURE modell szerint a magyar ipari megtakarítási pontenciálja viszonylag alacsony támogatás mellett a hőfelhasználásban 25-30 százalék. Az áramfelhasználásban jelentkezhet a teljes megtakarítás kétharmada, a technológiai folyamatok átalakítása pedig 10 százalékot ígér. Ágazati lebontásban az élelmiszer-, a vegyipar és a gépipar a legígéretesebb megtakarítási terület.
A Századvég e téren készített vállalati interjúiból kiderült, hogy a hazai cégeknél az egyik fő megtakarítási lehetőség az elektromos rendszerek korszerűsítése, a másik pedig a hővel való ésszerűbb gazdálkodás. Az uniós vizsgálattal egybe csengve a századvég is azt állapította meg, hogy a technológiai fejlesztés ígéri a legkisebb megtakarítást. Az interjúkból az is világossá vált, hogy eltérőek a cégek energiatakarékossági intézkedései. Van, ahol az ezzel kapcsolatos elvárások beépülnek a vezetők bónuszrendszerébe, máshol számszerűsítik azt, hogy mennyivel kell kevesebb energiát felhasználni, és sok helyen jellemző általában véve is az energiatudatos vállalati magatartás.
Mindezekből az szűrhető le Zarándy Tamás szerint, hogy készteni kellene egy komoly, empirikus kutatást az ipari energiahatékonyság lehetőségeiről. Erre alapozva lehetne felkészülni az EU 2014-2020-as finanszírozási programjára. Szükség lenne adott területek támogatására, és a zöld tanúsítások nyilvánosságra hozatalára is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.