BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Pozitív fordulat a magyar gazdaságban – Vége lehet a hibernált állapotnak

A Magyar Fejlesztési Bank 2013. tavaszi vállalati felmérésének eredményei alapján két év után ismét meghaladja az 50 pontot az MFB Indikátor értéke, ami a hazai gazdasági folyamatok kedvező irányba történő változását jelzi. Az indikátor emelkedésében elsősorban a Beruházás-index, illetve kisebb mértékben a Piac- és a Makrogazdasági-index játszott szerepet. A pozitív fordulat hátterében az ugrásszerűen emelkedő beruházási kedv áll, miután a felmérés eddigi történetében rekord szintre emelkedett a következő 12 hónapban fejlesztéseket tervező cégek aránya. A vállalati válaszok alapján ezt részben az magyarázhatja, hogy a várakozások szerint a következő hónapokban az eddig hibernált állapotban lévő belföldi piacokon is kedvező folyamatok indulhatnak el.

Makrogazdasági-index (+0,8 pont): Két éves mélypontra süllyedt az elmúlt egy évben a makrogazdasági feltételek romlását tapasztaló cégek aránya (de még mindig meghaladja az 50 százalékot). A felmérésben résztvevő vállalatok vezetői továbbra is alacsony növekedéssel számolnak, az inflációs várakozásaik azonban jelentősen csökkentek. A belföldi kereslet elmozdulni látszik az eddigi holtpontról és a munkaerőköltség alakulását is a korábbinál sokkal kedvezőbbnek ítélték meg a vállalkozások.

Piac-index (+4,7 pont): Az MFB Indikátor eddigi történetében első alkalommal haladta meg a következő 12 hónapban a belföldi értékesítés bővülését váró cégek aránya a csökkenéssel számolókét. Elsősorban a mezőgazdaságban, az ipari ágazatok többségében, valamint a tercier szektor néhány területén (pl. infokommunikáció, turizmus) várható a hazai eladások növekedése a következő egy évben. A külföldi értékesítéssel kapcsolatos várakozások 2011. őszi szintre emelkedtek, az export következő 12 hónapos alakulásával kapcsolatban elsősorban az EU-n kívüli piacokon aktív vállalatok bizakodóak.

Finanszírozás-index (-0,1 pont): Az index stagnálása is kifejezi, hogy a vállalatok finanszírozási helyzete nem változott az elmúlt 12 hónap során (továbbra is majdnem minden harmadik cég szorul működési költségeinek fedezésére is külső forrásra), míg a cégek forrásbevonási kedvére továbbra is inkább a kivárás jellemző. A 2012 nyara óta tartó kamatcsökkentési ciklus vállalati hitelkamatlábakba való átgyűrűzését a cégek válaszai is visszaigazolták, emellett a bankok hitelezési hajlandóságában is javulást tapasztalnak a vállalkozások.

Beruházás-index (+17,6 pont): Az index rekordszintre ugrásában elsősorban a beruházási szándék jelentős erősödése áll: az MFB Indikátor történetében eddig nem látott szintre (50,0 százalék) nőtt a fejlesztést biztosan tervező cégek aránya, és soha nem volt ilyen alacsony az azt határozottan elvető vállalkozások hányada sem. A beruházási tervek élénkülése összhangban van a kapacitáskihasználtság alakulásával is: a kapacitásfelesleggel küzdő cégek aránya 50 százalék alá süllyedt. A fél évvel ezelőtti eredményekhez képest a fejlesztési hajtóerőkön belül elsősorban a külső és belső piacok várható bővülésének és a bevételek növekedésének szerepe erősödött.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.