Az adatbázisból bárki megtudhatja, hogy a magyarországi onkológiákon milyen daganatos betegségtípusokban zajlanak klinikai gyógyszer-vizsgálatok. Ugyan a közzétett adatok laikusként, orvosi segítség nélkül nemigen értelmezhetők, ennek ellenére a kezdeményezés hozzásegítheti a betegeket a lehetőségeik megismeréséhez, az intézményeket pedig ahhoz, hogy minél rövidebb idő alatt elegendő számú beteget tudjanak bevonni a kutatásokba. A klinikai vizsgálatok révén a betegek akár évekkel korábban hozzájuthatnak a legújabb hatóanyagokhoz, amelyeknek rutinszerű alkalmazására esetenként még hosszú éveket is várni kell.
A statisztika szerint Magyarországon jelenleg több száz daganatos beteg bevonásával az ország gyakorlatilag összes onkológiai centrumában több tucat gyógyszervizsgálat zajlik. A vizsgálatban részt vevők között a leggyakoribb és a ritkább daganatban szenvedők is megtalálhatók. Pillanatnyilag a legtöbb, 22 vizsgálat emlőrákosokkal folyik.
A klinikai vizsgálatokkal kapcsolatos gyártói felkéréseket minden onkológiai osztály önállóan intézi és menedzseli, ezért eddig csak informális úton, személyes szakmai kapcsolatok révén volt maguknak a szakorvosoknak is információjuk arról, hogy egyik vagy másik kórházban vagy klinikán aktuálisan milyen betegeket kezelnek klinikai kipróbálás alatt lévő készítménnyel. Az adatoknak nyilvánossá tételével viszont a vizsgálatot végző osztályok megfelelő számú pácienst vonjanak be a vizsgálatokba, a betegek és kezelőorvosaik pedig utánanézhetnek annak, hogy az ő esetükben van-e valahol az országban olyan tudományos vizsgálat, amely a rutin kezelésekhez képest további segítséget nyújthat a páciensnek.
Magyarországon általában több száz, nem csupán a daganatos betegekkel kapcsolatos gyógyszervizsgálat zajlik, amelyek száma az 1990-es évek végén, a 2000-es évek elején kezdett megszaporodni. Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) adatai szerint 1991-ben még alig több mint félszáz, 1997-ben 153, 2000-ben kétszáznál, 2006-ban pedig már háromszáznál több vizsgálat folyt Magyarországon. Az utóbbi évek csúcspontja a 2012-es volt, akkor összesen 347 klinikai próbát végeztek az ország vizsgálóhelyein. Hozzávetőlegesen 200 intézményben zajlik klinikai teszt.
A vizsgálatba vont betegek, illetve egészséges önkéntesek száma a vizsgálat jellegétől függően évente 15 és 30 ezer között változik. Egészségeseken leginkább az úgynevezett alapvető vitális paramétereket tesztelik a készítményeket, a hatásosságot és a mellékhatásokat általában betegeken vizsgálják. Az előbbiek 60-150 ezer forint közötti összeget kapnak a részvételért, az utóbbiaknak leggyakrabban a költségeit térítik.
Teljes nyilvánosságot szorgalmaznak
A kórházi gyógyszerészek európai szövetsége kezdeményezést indított a klinikai vizsgálatok átláthatóbbá tétele érdekében – adta hírül a PharmaOnline. Az AllTrials kampány célja, hogy az összes klinikai vizsgálat – a most zajlók és a korábban már lezárultak is – kerüljenek be egy teljes körűen hozzáférhető nyilvántartásba. Jelenleg a 2010 óta lefolytatott klinikai vizsgálatok csaknem felének eredményeit semmilyen szakmai folyóiratban nem közölték, különösen a negatív eredményeket hozó tesztek esetében nagy a hallgatás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.