BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csődeljárás: az MFB-től várja a megoldást a Pápai Hús

A Magyar Fejlesztési Bankhoz (MFB) fordulna Pápa város önkormányzata, hogy az mondjon le a Pápai Hús 1913 Kft. egyes vagyonelemei esetében a jelzálogjogáról – információink szerint ez a döntés született a cégben többségi tulajdonos önkormányzat zárt képviselőtestületi ülésén tegnap.

Ha az MFB eleget tenne a kérésnek, a vállalat értékesíthetné néhány vagyonelemét. Lapunk információi szerint például egy állattartó telep és több jármű is szóba került. A város számításai szerint, ha ez megvalósulna, a cég kifizethetné fennálló tartozásainak hozzávetőleg 45 százalékát, ezzel pedig pénzhez juttatná hitelezőit, köztük a kifizetésre váró élőállat-beszállítókat. Igaz, egyes piaci szereplők eltúlzottnak tartják ezt az arányt, mondván: a cég vagyonelemei nem értékesíthetők olyan magas áron, hogy az fedezze a lejárt tartozások 45 százalékát. Úgy tudjuk, az önkormányzat ezzel az ajánlattal, tehát csupán az MFB-vel való tárgyalás felvetésével áll elő a következő hetekben esedékes tárgyalásokon a hitelezőknek.

Erősen kérdéses persze, hogy az önkormányzat kérésére mit válaszolna az MFB. A Fejlesztési Banknak a pápai húscég 2009-es hitelezése óta van jelzálogjoga a vállalat szinte összes vagyonelemén, arról pedig jogszerűen csak úgy mondhatna le, ha erről kormánydöntés születik. Ha van politikai akarat a hitelezői igények ilyen módon történő részbeni kielégítésére, akkor természetesen a kormány utasítására lemondhat bizonyos jogairól az MFB.

Kockázatos lépés lenne ugyanakkor mindez, hiszen ezzel éppen a pápai húsüzem leginkább piacképes vagyonelemeit szabadítanák fel, és értékesítenék – az ellenérték összegéről pedig ma még csak becslések lehetnek. A különböző vagyonelemek eladása után pedig a 2009-ben hitelt nyújtó MFB-nek viszonylag kevés forrása maradna a helyzet további rendezésére.

A Pápai Hús 1913 Kft. július elején kért csődvédelmet, miután hónapok óta nem tudta kifizetni különböző beszállítóit. A folyamat keretében legkésőbb szeptember elejéig tárgyalóasztalhoz kell ülnie a hitelezői választmánnyal. A céget nem csak a hitelezők szorongatják: szerdán a Húsipari Dolgozók Szakszervezete jelezte: támogatják helyi alapszervezetüket abban, hogy sztrájkbizottságot alakítsanak a kollektív szerződés felmondása miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.