Továbbra is Hong Kongban a legdrágább a kiskereskedelmi bérleti díj, bár az öt listavezető város közül négyben is emelkedtek az első osztályú üzlethelyiségek tarifái. Budapesten csak a jövő évben számít kis mértékű díjnövekedésre a CBRE ingatlan-tanácsadó.
A második negyedévben a tíz legdrágább piacon csak kismértékben változtak a kiskereskedelmi ingatlanok bérleti díjai, bár tízből négyben – New Yorkban, Londonban és Tokióban és Zürichben – az első osztályú üzlethelyiségek díjai érezhetően emelkedtek – állapítja meg a CBRE elemzése, amely szerint az építkezések alacsony szintje és a legjobb helyek iránti heves verseny hatja a drágulást, ami rekord-magas bérleti díjakhoz vezet több városban.
New Yorkban 2,7 százalékkal nőttek az előző negyedévben a bérleti díjak, ami összesen 22 százalékos emelkedést jelent az egy évvel ezelőtti szinthez képest. A külföldi kereskedők érdeklődése erős maradt, és a turisták továbbra is jelentős hajtóerőt képviselnek a kiskereskedelem növekedésében.
Londonban a javuló fogyasztói bizalom, a növekvő kiskereskedelmi forgalom és az egyre forgalmasabb gyalogos közlekedés együttesen táplálja a bérlői keresletet. Főleg a New Bond Streeten és az Old Bond Streeten tapasztalható nagy kereslet miatt emelkednek a bérleti díjak London központjában – a negyedéves drágulás 9,1 százalék, az éves emelkedés pedig 20 százalék volt 2013 második negyedévében.
Hong Kong drágább minden más városnál. A magas bérleti díjak ellenére a luxuscikk-kereskedők továbbra is erősítik jelenlétüket Hongkongban, ahol tavaly 51 új márka nyitott üzletet, hiszen ott képviselteti magát a világon a legtöbb luxusmárka.
„A turisták áradata és a rendelkezésre álló terület hiánya miatt a legjobb fekvésű, elfogadható méretű és kirakattal rendelkező üzlethelyiségek egyre ritkábbak – ez pedig még tovább hajtja felfelé az egyébként is magas díjakat” – nyilatkozta Joe Lin, a CBRE hongkongi ügyvezetője.
„Budapesten egy átlagos, 200 négyzetméretes üzlethelyiség bérleti díja a legjobb helyeken (a Belvárosban vagy a bevásárlóközpontokban) 960 euró évente, négyzetméterenként” – illusztrálja a magyar piac helyzetét Csörgő Anita, a CBRE budapesti kiskereskedelmi vezetője, aki szerint a fogyasztás és a kiskereskedelmi forgalom lassú növekedésnek indul az idén és hiány van új ingatlanokból. Ezért úgy véli, hogy a bérleti díjak elérték mélypontjukat, így díjnövekedés indul 2014-ben.
Másrészt érezhetően élénkül az Andrássy út ingatlanpiaca: számos új cég jelent meg a kiskereskedelemben és egyre több cég választja székhelynek a klasszikus bérpalotákat. De már itt is tapasztalható a kategóriák szétválása. Amint Csörgő Anita az Andrássy út Erzsébet tér és a Nagymező utca közötti része a luxusmárkák, míg a Nagymező utcától az Oktogonig tartó szakasz inkább a populárisabb márkák gyűjtőhelye.
Mindeközben az Oktogonon túl is mozgolódnak a bérlők: sokan a kedvező árfekvésű, egyúttal elegáns irodaházakat választják az Andrássy úton. Jó példa erre az Andrássy100 irodaház, amelynek tulajdonosa, egy osztrák befektetési csoport tulajdonában álló AITBürotel tavasszal megújította az egykori miniszterelnöki rezidencia arculatát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.