Az előttünk álló árnövekedési időszak februártól a jövő évi hazai újburgonya megjelenéséig, májusig, júniusig tarthat. A változás nem csupán a hazai fogyasztók számára kedvezőtlen, hiszen nem csak a drágább áru megjelenését hozza magával. Az egymást követő évek elégtelen termése magával hozhatja az importhányad tartós emelkedését, amely a hazai szereplők piacvesztését hozhatja.
A fő problémát a nyári forróság és az eső hiánya jelentette. Az őszi csapadékos és hűvös időjárás már nem okozott számottevő kárt a burgonyatermésben, legfeljebb a betakarítást hátráltatta néhol. „Extrém időjárási körülmények jellemezték az idei évet, nyáron csaknem három hónapig tartó szárazság volt, amely nem kedvezett a burgonya termésének” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Polgár Zsolt. A Pannon Egyetem Agrártudományi Centrumának elnöke és a burgonyakutatási központ igazgatója lapunknak hozzátette: mindazokon a termőterületeken, ahol nem volt öntözés a menyniségben és a minőségben egyaránt visszaesés lesz idén, ezért a tavalyi, gyenge évnél idén sem lesz jobb évjárat.
„A tavalyi, kifejezetten gyenge termés idén tavaszra szűkösséget eredményezett, ez a helyzet pedig az idei kevés termés miatt továbbra is fennáll” – figyelmeztetett Polgár Zsolt, aki szerint már most látszik: a hazai burgonya nem lesz elegendő a belföldi fogyasztás fedezésére. „A magyar burgonya várhatóan február végére elfogy, ezt követően csak importból lehet fedezni a fogyasztói szükségleteket” – fogalmazott a szakértő.
Jelenleg a viszonylag gyér nyugat-európai termés miatt az Európai Unió más országaiból is csak 80-100 forintért lehetne ehozni a burgonya kilóját, ezért az importálás egyelőre nem éri meg. Hasonló a helyzet a hagyományosan nagy burgonyatermelő Lengyelország esetében is. „A belső fogyasztás februárig kielégíthető a hazai termésből, addig azonban stabilan magas árszínvonal várható a piacokon. A hazai készletek végével jelentős mennyiségű importburgonya érkezhet Magyarországra, ezért tavasszal várhatóan érezhetően növekedni fognak az árak is. A drágulás mértéke akár a 15-20 százalékot is elérheti” – jelentette ki Polgár Zsolt.
Tavasszal már rekordok dőltek
A burgonya árindexe az előző évi igen alacsony árak miatt 74,9 százalékos árnövekedést mutatott már tavasszal. A tavalyi rendkívüli aszály miatt a hazai burgonyatermés idén tavasszal sem tartott sokáig, az árak pedig magas szinten stabilizálódtak. Akkor a nagyüzemeknél az áru hamar elfogyott, a kereskedelemmel élő szerződéseiket ezért döntően nyugat-európai burgonya vásárlásával, és továbbadásával tudták tartani. Ez továbbvándorolt a nagy bevásárlóláncokhoz. Az import szerkezete gátat szabott a burgonyaárak további emelkedésének, a krumpli fogyasztói ára az új termés megjelenéséig, azaz nyár elejéig stabilizálódott. Igaz, az akkori árak több éves összehasonlításban nagyon magasnak számítottak, a végső fogyasztói árak nem egy esetben a 300 forintot is meghaladták kilónként idén tavasszal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.