BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hamarosan fizetnek a mobilcégek

Heteken belül befizethetik a hazai mobilcégek a frekvenciahasználati jogosultságuk meghosszabbításának díját. A 110,9 milliárd forintos megállapodással a magyar állam rendkívül jól járt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) összesítése szerint, ugyanis az európai frekvenciaértékesítések bevételi átlaga 68,8 milliárd forint volt.

Lapunk értesülései szerint akár október végén, november elején megérkezhet a hazai mobilszolgáltatóktól a 110,9 milliárd forintnyi frekvenciahasználati díj az Államkincstárba. A frekvenciahasználati jogosultságuk meghosszabbításáért fizetendő összegről az NMHH küld számlát a három mobilcégnek, amelyeknek 15 napjuk van annak befizetésére.

Rendkívül jól járt a magyar állam a mobilszolgáltatók frekvenciahasználati jogosultságának meghosszabbítása kapcsán megszületett megállapodással a Nemzeti Média- és Hírközlési Hivatal (NMHH) összesítése szerint. A három hazai mobilszolgáltató, a Magyar Telekom, a Telenor és a Vodafone a 2022-ig szóló, a 900 és 1800 megaherzes sávokra vonatkozó megegyezés lényegesen többet fizet be az államkasszába, mint az uniós átlag. Az NMHH összesítése szerint a 2008 és 2013 között végrehajtott európai frekvenciaértékesítések bevételi átlaga 68,8 milliárd forint volt, ehhez képest a magyarországi bevétel 60 százalékkal több.

A Magyar Telekom a Budapesti Értéktőzsde honlapján azt közölte, hogy a hosszabbítás és harmonizáció egyszeri díja 38 milliárd forint. Azonban mivel a 2012-ben elnyert frekvenciablokkok használati jogosultság az eredeti 2027-es dátum helyett öt évvel korábban, 2022-ben megszűnik, a Magyar Telekomot ebből az összegből összesen 34 milliárd forintnyi fizetési kötelezettség terheli. A Telenor esetében a hosszabbítás ellenértéke nettó 27 milliárd forint, ez azonban nem tartalmazza azt az összeget, ami a tavaly elnyert sávok eredetihez képest rövidebb használata miatt visszajár a cégnek. Mindkét társaság spórol éves frekvencia kiadásain az egyezségnek köszönhetően, a Telekomnál 3,8 milliárd, míg a Telenornál 2 milliárd forintos lesz az évenkénti megtakarítás.

A hazai mobilcégeket úgy tűnik, megnyugtatta a megegyezés, ugyanis október elején egymás után jelentették be a havi 10 ezer forint körül összegért korlátlan beszélgetési lehetőséget kínáló csomagjaikat. A Telenor emellett megkezdte az 1800 MHz-es sávban már korábban rendelkezésére álló 20 MHz-es blokk használatát, így megduplázza a 4G hálózata letöltési sebességének elméleti maximumát.

Az év hátralévő részében újabb, a mobilpiacról érkező tételek dobhatják meg az állami bevételeket, ugyanis az NMHH közlése szerint még az idén le akarják bonyolítani a frekvenciaértékesítés második ütemét. Ennek keretében adják el az analóg földfelszíni műsorszórás október 31-i lekapcsolásával felszabaduló 800 MHz-es frekvenciasávba tartozó blokkokat. A 800 MHz-es sávban egyrészt kedvező fizikai tulajdonságai miatt költséghatékonyan lehet kiépíteni mobiltávközlési hálózatot kevésbé sűrűn lakott területeken is, másrészt itt is lehetőség van a legújabb, leggyorsabb mobilinternet technológia (4G vagy LTE) alkalmazására.

Évtizednyi biztonság

Stratégiai jelentőségűnek értékelte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) a mobilszolgáltatókkal szeptember elején megkötött megállapodást. Az egyezség a következő közel egy évtizedre, 2022-ig biztosít nyugodt működési környezetet az érintett három cégnek, a Magyar Telekomnak, a Telenornak és a Vodafone-nak. Mindhárom vállalat jogosultsága az 1800 MHz-es tartományban eddig 2014. október 7-ig volt érvényes, míg a 900-as tartománynál a Vodafone-nak jövő októberben, a két másik cégnek pedig 2016. májusában járt volna le az engedélye.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.