Az Európai Bizottság javaslata e problémákra kínál megoldást. A gyors és szupergyors internethálózatok 10 százalékos bővítése 1-1,5 százalékos GDP-növekedést, 1,5 százalékos termelékenység-javulás hozhat, és európai szinten 20 millió új munkahely várható tőle.
A hálózatüzemeltetők kötelesek lesznek a terv értelmében bármely érintett vállalkozás kérésére, méltányos árak mellett hozzáférést biztosítani fizikai infrastruktúrájukhoz, nagysebességű hálózatok kiépítése céljából. Egyszerűen és gyorsan elérhetővé kell tenni a meglévő és tervezett hálózatok adatait. A közpénzből finanszírozott hálózatkiépítési munkákat a vállalkozások kötelesek lesznek összehangolni versenytársaikkal, ha nem okoz költségnövekedést. Az esetleges vitákat egy új döntéshozó fórum rendezné a tagállamokban. Az engedélyezési eljárásokat egyablakos ügyintézéssel kell gyorsabbá és olcsóbbá tenni. Az épületek jelentette akadályokat is el kell hárítani, például a már létező hálózatok megosztásával, ha nincs fizikai lehetőség újabb szolgáltató számára ún. koncentrációs pont kiépítésére.
A mai rendezvényen Európa-szerte bevált pozitív példákról szóltak a vendégek. Így kiderült, hogyan futnak az internet-kábelek a londoni metróalagutakban vagy épp a barcelonai vízvezetékek mentén. A telekom szektor képviselői a vállalatok nézőpontját ismertették, míg Hollandiából az energetikai és informatikai hálózatok összekapcsolásáról érkezett kedvező beszámoló. Az általános vélemény szerint az intézkedés-csomag valódi áttörést hozhat.
Herczog Edit, a téma parlamenti jelentéstevője, saját módosító javaslatait is ismertette. Kulcsfontosságúnak nevezte olyan ösztönzők kialakítását, ami a ritkább népsűrűségű vidéki területen is gazdaságossá teszi a hálózatfejlesztést. "Nincs valódi vidékfejlesztés, ha nem tudjuk a falvakban, kisvárosokban élők számára is hozzáférhetővé tenni a gyors internetet. Aki kiszorul a világhálóról, az mindinkább kiszorul a társadalomból és a munka világából is" - hangsúlyozta a képviselő. Javaslatai között a műszaki adatbázisok biztonságos kezelésének garancia-rendszere, a nemzeti vitakezelő testületek jogainak pontosítása is szerepel. Emellett Európa-szerte használt egységes minősítő jelölés bevezetését is javasolja (EU szélessáv-kész), amely a szélessávú hálózatok fogadására felkészített épületeket jelölné. Így könnyebben tájékozódhatnak a lakásvásárlók és az ingatlanpiac szereplői is.
"A meglévő hálózatok jobb kihasználása és a további fejlesztések egyszerűsítése logikus és működőképes megoldást kínál a gazdasági nehézségek, megszorítások idején is, mert szétteríti a megosztható költségeket a gazdasági szereplők között. Ez pedig elősegíti a növekedést, a társadalmi különbségek csökkentését " - foglalta össze a tervezet előnyeit Herczog Edit.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.