Példaként említette, megvan a fedezete a béremelések folytatásának, többet kap az Országos Mentőszolgálat és a sürgősségi, illetve az alapellátás. Mint az államtitkár fogalmazott, jövőre "tetőznek" az uniós fejlesztési források, a támogatási szerződések aláírása folyamatos.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2010-ben, amikor átvették a tárcát, a válságkezelés volt az elsődleges cél, és azóta hatalmas lépéseket tettek az ágazatban.
A kórházadóssággal kapcsolatban elmondta, továbbra is folyamatosak az egyeztetések az intézményekkel, és elindultak a központi közbeszerzési programok, amelyek jelentősen csökkentik a kórházak kiadásait.
Tóbiás Tamás, a Nemzetgazdasági Minisztérium főosztályvezetője az ülésen az egészségügyre vonatkozó keretszámokat ismertetve elmondta, 2014-ben az Egészségbiztosítási Alap (E-Alap) kiadási és bevételi főösszege 1884 milliárd forint.
A főosztályvezető közölte, jövőre 157 milliárd forint bevételre számítanak egészségügyi hozzájárulásból, illetve szociális hozzájárulási adóból is részesedik az E-Alap, ennek összege a tervek szerint 78 milliárd forint.
Tóbiás Tamás ismertetése szerint emelkedik a nem biztosítottak, illetve a kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozók által fizetett egyéni egészségügyi szolgáltatási járulék összege, az idei havi 6660 forintról 6810 forintra. A gyógyszergyártói befizetésekből 56 milliárd, a népegészségügyi adóból pedig 19 milliárd forintot várnak jövőre.
Az E-Alap kiadási oldalának tételeit ismertetve elmondta, hogy a természetbeni ellátásokra 1300 milliárd forint a terv, és van fedezet az egészségügyi jövedelemkiegészítésekre is. Erre 12,8 milliárd forintot szánnak jövőre. Hangsúlyozta, hárommilliárd forinttal többet kap az Országos Mentőszolgálat, a jövő évi előirányzat 32,2 milliárd forint; 294 milliárd lesz a jövő évi gyógyszerkassza, valamint nyolcmilliárddal több jut gyógyászati segédeszközökre.
Gyenes Géza, a bizottság jobbikos alelnöke szerint több fontos cél és azok finanszírozása maradt ki a jövő évi büdzséből. Szerinte nincs meg a jövő évi tervezetben a megkezdett béremelés folytatására szánt pénz, nincs fedezet az egészségügyi intézményekben műszaki-technikai munkakörben foglalkoztatottak béremelésére és a kórházi adósság rendezésére. Véleménye szerint meg kell oldani az évekkel ezelőtt befagyasztott ügyeleti díjak kérdését is.
Úgy véli, a jövő évi ágazati költségvetés csak a jelenlegi állapotokat tartja fenn. Ezzel szemben párttársa, Kiss Sándor dicsérte a büdzsétervezetet. Mint mondta, a szűk keretek között a kormány jó munkát végzett. Ugyanakkor megjegyezte, még mindig nem kezeli prioritásként az ágazatot a kormány. Szerinte például meg kellene oldani a szakdolgozói továbbképzés finanszírozását, vagy legalábbis valamiféle hozzájárulást nyújtani, hogy ne saját pénzből kelljen a munkavállalóknak a továbbképzéseket finanszírozniuk.
Garai István MSZP-s képviselő szerint "vannak előremutató lépések" a költségvetésben, a politikus azonban kevesellte a népegészségügyi programokra szánt összeget.
Zombor Gábor fideszes képviselő gratulált az államtitkárságnak, hogy "sikeresen képviselte az ágazat érdekeit", hozzátéve: a népegészségügy területén is elindult egyfajta szemléletváltozás. A kórházadósság kérdésében szerinte olyan helyzetet kell teremteni, hogy ne halmozódhassanak fel újra a beszállítói tartozások. Ezen a véleményen volt Horváth Zoltán fideszes képviselő is, aki megjegyezte, 2014-nek az egyik nyertese az egészségügy.
Az egészségügyi bizottság 16 igen, három nem szavazat és két tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak találta a jövő évi költségvetés tervezetét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.