Az otthon elvégzett öngyógyításnak azonban komoly veszélyei lehetnek. A későn vagy egyáltalán nem megkezdett kezelés nagy mértékben csökkentheti a betegségből való kigyógyulás esélyét és költségesebbé teheti az ellátást.
A tanulmányból kiderült, hogy a gazdasági válság ellenére a magyar családok egészségügyi kiadásai változatlanok. A nettó jövedelemre vetítve ez 3-4 százalékot jelent, amit többnyire gyógyszerre költenek el.
Péteri János, a GKI Egészségügykutató vezető tanácsadója elmondta, 2000 és 2012 között a magánfinanszírozás aránya az egészségügyi rendszer forrásaiban 37 százalékra növekedett, a korábbi 30 százalékról. Ez azt jelenti, hogy növekedett a magánfinanszírozásban legnagyobb részarányt képviselő gyógyszer finanszírozás, másodszor a közfinanszírozott egészségügyi ellátás helyett az emberek az egyre erősödő magán-egészségügyi szolgáltatókhoz fordulnak vagy saját otthonukban, az öngyógyítást választják. Ez azonban nem a lemondás szinonimájaként kell érteni- tette hozzá Péteri János.
Az öngyógyításnál fontos megemlíteni azt is, hogy a kor előrehaladtával egyre több és drágább gyógyszerre van szüksége az idősebb embereknek, nem beszélve a krónikus betegségekben szenvedőkről.
A SOTE által korábban végzett tanulmány szerint az emberek 20 százaléka egyáltalán nem vagy csak későn veszi igénybe az egészségügyi szolgáltatásokat. Az elővigyázatosak tábora 37 százalék, ami azt jelenti, hogy csupán csak ennyien fordulnak orvoshoz akkor, amikor valamilyen rendellenes porblémát észlelnek magukon.
A Doktor24 ügyvezető igazgatója, dr. Zsolnai Gábor kiemelte, hogy az állami egészségügyi ellátás napról napra kiszámíthatatlanabb, de velük ellentétben a magánszolgáltatók egyre színvonalasabb szolgáltatásokat kínálnak. A kisvállalkozások többnyire szervezetlenül vannak jelen a piacon, ezért nem könnyű megtalálni őket és sokszor nagyon drágák. Ez is lehet az oka annak, hogy sokan az öngyógyítást választják a közegészségügyi és magánrendelők helyett. Míg a közegészségügyi vizsgálatokra heteket, hónapokat kell várni, addig a magánorvosok ezt hamar, ám viszonylag drágán végzik el. Ezért a 10 évvel ezelőtti 6 százalékos arányhoz képest, most az emberek 18-20 százaléka választja a „gyógyításnak” ezen formáját.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.