BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bankot kaphat a turizmus

Mivel a szállodaipar évek óta nehezen jut hitelhez, ezért a gazdasági tárca szerint megoldás lehet a három éve fiókban porosodó Turizmus Bank létrehozásának ötlete.

A Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusfejlesztési koncepciójában mintegy 3 év után ismét felbukkant egy Turizmus Bank létrehozásának ötlete. „A pénzügyi válság következtében különösen nehézkessé vált a hosszabb távú befektetésnek minősülő, a konjunktúrának és más, a szektoron kívül álló hatásoknak kitett turisztikai fejlesztések banki finanszírozása. Erre ad választ a Turizmus Bank koncepciója, de emellett törekedni kell arra, hogy különböző támogatott hitelkonstrukciókkal minél több bank részéről is váljon elérhetővé a turisztikai projektek finanszírozása” – olvasható a dokumentumban. Hozzáteszik: a jelenlegi fejlesztési törekvéseket ugyanis részben a csökkenő kereslet, részben a vállalkozói hitelképesség hiánya, illetve a bankok mérsékelt hitelezési hajlandósága korlátozhatja.

"Nem egy önálló bank létrehozása a cél, hanem egy meglévő állami bank tevékenységi körét szeretnénk bővíteni osztrák minta alapján” – tudta meg a Világgazdaság az NGM-től. A Fidesz turisztikai munkacsoportjának vezetője, Bánki Erik legutóbb 2010-ben beszélt arról, hogy külföldi mintára Magyarországon is létre kellene hozni egy olyan bankot, amely részben az állam, részben kereskedelmi bankok tulajdonában lenne, és kifejezetten a turisztikai ágazat finanszírozását szolgálná. Úgy tudjuk, hogy az ötlet eredetileg a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségétől származik. „A szállodák számára az elmúlt évek kedvezőtlen üzletmenete, romló jövedelmezőségi pozíciója miatt különösen fontos lenne, hogy a hitelezési feltételek javuljanak a forgóeszköz hitelezés és a felújítások, új fejlesztések szempontjából. Szükség lenne egy ilyen bankra, mert nehezen jut hitelhez a szállodaipar és nagy a devizakitettség is” – mondta lapunknak Kovács István, az MSZÉSZ főtitkára.

A szövetség már 2010-ben felhívta a figyelmet arra, hogy a bankok, pénzintézetek gyakorlatilag beszüntették az új hitelfelvételi lehetőségeiket a szállodaipar számára. Ez pedig nem csak az új létesítmények megvalósulását hátráltatja, hanem a meglévő szállodák szinten tartására, bővítésére vonatkozó fejlesztési elképzeléseket is. A hitelszűke korlátozza az iparág számára az uniós források igénybevételének lehetőségét is. „Ha a turizmus teljesíteni szeretné a kormányprogramban megfogalmazott jelentős számú új munkavállaló foglalkoztatását, úgy komoly nagyságrendű fejlesztésekre lenne szükség, amelyhez meg kellene teremteni az ágazat kedvező és ösztönző hitelfelvételi lehetőségeit, például Turizmus Fejlesztési Bank létrehozása az ausztriai példa alapján” – írta még 2010-es lobbianyagában az MSZÉSZ. Számos olyan hotel van, amelyik óriási hitelt próbál törleszteni. Az MFB, a CIB és az MKB is sok szállodának hitelezett. Több közülük most már eladósorba került. „Sok szálloda éppen devizában felvett hiteleinél esedékes visszafizetési kötelezettségének nem tud eleget tenni” – fogalmaz helyzetértékelőjében az MSZÉSZ.

Ezer hotel eladó az országban

Az ingatlan.com oldalon tegnap 1092 eladó hotelt, panziót találtunk, köztük az 5,2 milliárd forintért már 10 éve árult visegrádi Silvánust. A hortobágyi halastónál 2,8 milliárd forintért árulnak egy 54 szobás négycsillagos hotelt 20 darab kétszintes apartmanházzal negyven- hektáros területen, de Balatonszárszón is eladó egy négycsillagos szálloda 1,5 milliárdért. A legolcsóbban a Somogy megyei Lulla településen lehet panziót venni 15 millió forintért. Mivel a költségek túl magasak, ezért bevett szokás, hogy számos kisebb hotel vagy panzió a nyári szezon után bezár vagy szűkíti szolgáltatásait.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.